מהו הטיפול הכי פופולרי? (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

ניתוחי כריתה בעקבות גילוי מוקדם של גנים האחראים לתחלואה בסרטן עדיין שנויים במחלוקת, אך הם הפכו לנפוצים יותר - בין השאר בעקבות הניתוח שעברה השחקנית ההוליוודית אנג'לינה ג'ולי. הערב (ראשון) דווח במהדורה המרכזית על מקרה מהעבר בו אישה עברה את הניתוח בשל אבחון שגוי - וכעת היא דורשת פיצויים על עוגמת הנפש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר באישה בת 60 שלפני 15 שנה עברה בבית החולים "כרמל" בחיפה בדיקה גנטית שגילתה שהיא נשאית של הגן BRCA - כלומר יש לה סיכוי גבוה, לפעמים יותר מ-50%, לחלות בעתיד בסרטן. בעקבות הבדיקה היא החליטה לעבור את הניתוח שנשים רבות עושות במצב זה - כריתה מניעתית של השדיים ושל השחלות לצמצום הסיכון שחלילה בעתיד תחלה בסרטן.

שנים לאחר מכן התעורר אצלה החשד שהיא לא באמת נשאית של הגן, מכיוון שגם אחותה וגם הבת שלה עברו את הבדיקה הגנטית וגילו שהן לא נשאיות. היא נבדקה שוב וגילתה לתדהמתה שהיא אכן לא נשאית של הגן, ולמעשה הניתוח שעברה היה מיותר. כעת היא תובעת פיצוי מבית החולים "כרמל" בחיפה בסך 800 אלף שקלים.

בית החולים כרמל, ארכיון
בית החולים כרמל, ארכיון | צילום:

עו"ד דוד פייל, מומחה לרשלנות רפואית ופרקליטה של התובעת, אמר: "מדובר ברשלנות קשה של בית החולים שמסר אבחנה שגויה למטופלת. אבחנה שבעצם שינתה את חייה וגרמה לה לחשוב שהיא בעצם נושאת של גן קטלני, ושבעצם הסרטן מאיים להתפרץ בגוף שלה באותו רגע".

תגובת בית החולים כרמל: "עד לרגעים אלו בית החולים לא קיבל לידיו את מכתב הבקשה לפני תביעה בצורה רשמית ומסודרת ולכן איננו יכולים להגיב. לכשיגיע המכתב נבחן אותו בכל האספקטים הדרושים".