שיטת תיאום המחירים של טבע (צילום: רויטרס, חדשות)
התפשרו על 519 מיליון | צילום: רויטרס, חדשות

ענקית התרופות "טבע" הודיעה היום (חמישי) כי הגיעה להסכם פשרה עם בית המשפט בארצות הברית במסגרתו תשלם 519 מיליון דולר לממשל האמריקני. החברה הואשמה כי שיחדה בכירים במקסיקו, רוסיה, ואוקראינה על מנת להגדיל את מכירות התרופות שלה באותן מדינות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההתפשרות וההסכם לתשלום מטעם "טבע" מגיע על רקע משפט המתנהל באוקראינה ומקסיקו באותן האשמות שם חברות בת של החברה הודו באשמה. הפרטים בהם דנה התביעה נוגעים להתנהלות לא תקינה של עובדים, ולטענת החברה בוצעו לפני שנים אך לא פורסמו. ב"טבע" מדגישים כי כל העובדים המעורבים כבר לא מועסקים בחברה.

20 מדינות בארצות הברית תובעות את "טבע"

בלי קשר לתביעה המדוברת, 20 מדינות בארצות הברית הגישו לפני כשבוע תביעה נגד "טבע" ומספר חברות נוספות בטענה שנהגו לתאם מחירים ביניהן, מה שגרר עלייה במחירי התרופות הגנריות. התרופות המדוברות הן "דוקסיקלין היקלייט", אנטיביוטיקה רגילה, ו"גילבורייד", תרופה שמטפלת בסוכרת.

התביעה היא חלק ממהלך רחב של הקונגרס האמריקני להגברת הפיקוח על חברות התרופות הפועלות במדינה. ההחלטה להגביר את הפיקוח והיחס לנושא הגיע בעקבות העלייה הדרמטית במחירי התרופות ב-2014.

על פי טענות התובעים, ראשי החברות ידעו שהם לוקחים חלק במעשים בלתי חוקיים. "נטען שראשי חברות התרופות ונציגי מכירות בכירים נהגו לתאם ביניהם את מכירי התרופות", אמר התובע הכללי בניו יורק.