בקרוב קנאביס יהיה חוקי? (צילום: אביר סולטן, פלאש 90, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: אביר סולטן, פלאש 90, חדשות

הרשות למלחמה בסמים תומכת באי הפללת משתמשי קנאביס: על פי העמדה המפתיעה שהציגה הבוקר (שני) בפני הוועדה למלחמה בסמים, ברשות תומכים במודל הפורטוגלי, שמשמעותו אי הפללה מלאה והעברת כספים לטיפול בהתמכרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"טוב לראות שגם ברשות למלחמה בסמים מבינים סוף סוף שהדרך היא טיפול בהתמכרות ולא מאבק בצרכני קנאביס והפיכתם לעבריינים", בירכה יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג (מרצ). "ישראל הולכת ומתקדמת לעידן חדש ונראה כי לגליזציה היא רק של עניין זמן. המלחמה בסמים נכשלה וצריך לעבור לטיפול מצד אחד, ואי הפללת השימוש מצד שני".

"הבעיה של שימוש בקנאביס היא בעיה חברתית ובעיה רפואית ורק בשוליים היא בעיה פלילית", אמר מנכ"ל הרשות איתן גורני. המדען הראשי של הרשות, יוסי פיש, הסביר כי בפורטוגל "בעיית הסמים הוכרה כבעיה בריאותית ולא כבעיה פלילית. הגישה הזו תורגמה למאמצים לחבר את המשתמשים בחזרה לחברה. הענישה היא אדמיניסטריבית אבל לא פלילית".

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
"השימוש בקנאביס - בעיה חברתית" | צילום: רויטרס, חדשות

"הסמים אמנם ימשיכו להיות מוגדרים מחוץ לחוק אבל משתמשים עד 25 גרם לא יטופלו בפלילים", המשיך פיש. "האכיפה מתבצעת רק במקומות ציבוריים ולא בשטח פרטי. השוטר הולך עם משקל ואם המשקל גדול מ-25 גרם הוא נשלח לטיפול פלילי, אם המשקל שווה או קטן הוא צריך רק להתייצב בפני וועדה לטיפול שכפופה למשרד הבריאות, לא בפני המשטרה". פיש אף הדגיש כי "בפורטוגל כיום יש 7% בני נוער שמשתמשים בקנאביס, לעומת 17% בספרד השכנה. גם ההמשך בפורטוגל מקנאביס לסמים קשים יותר הוא מזערי בעקבות המודל".

אחרי הדיון הבהירו ברשות כי לא מדובר בהחלטה סופית. "המודל הפורטוגלי ביחס למדיניות הטיפול בצרכני קנאביס נבחן על ידינו לצד מודלים אחרים. אנחנו מאמינים כי חשוב לשים את הדגש בהיבט הטיפולי ולאו דווקא הפלילי, אך לא החלטנו על תמיכה של הרשות במודל זה או אחר".