"תופעות בריאותיות וחברתיות קשות" (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

לפני כשלוש שנים גילה ל', צעיר בן 23 מאזור הצפון, כי הוא נושא את נגיף ה-HIV. הוא לא חשף בפני הוריו את מצבו הרפואי או את נטייתו המינית, אך טעות של קופת החולים הובילה לגילוי - כשאחד מאנשי הצוות מסר לאביו את התרופות עבורו, למרות הנחייתו המפורשת לא לעשות זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כעת תובע ל' מקופת החולים המאוחדת פיצוי של כ-180 אלף שקלים בגין פגיעה בפרטיות. במקבל פנה למערך התלונות של הוועד למלחמה באיידס והופנה לטיפול משפטי עקב הפגיעה בפרטיותו.

"חזרתי מהעבודה בלילה, ואמא שלי קראה לי והראתה לי את התרופות שאבי קיבל", משחזר ל'. "היא כבר חיפשה באינטרנט מה זה והיא רצתה לבדוק אם אני אגיד לה את האמת. ניסיתי למצוא את הדרך, על אף שלא הרגשתי מוכן. לא רציתי שזה יתגלה, למרות שהופעל עלי לחץ מצד הרופא המטפל שלי ומצד אנשי צוות נוספים במרפאה".

אמו של ל' סבלה באותה עת ממחלת הסרטן, שהייתה כבר בשלב מתקדם, וחודשיים לאחר הגילוי הזה היא נפטרה. "בגלל שהיא הייתה חולה, לא רציתי להעמיס עליה עוד יותר", אומר ל'. "הכעס האמיתי שלי הגיע אחרי שהיא נפטרה, כי זה היה הדבר האחרון שהיא גילתה עלי. המרפאה בעצם לקחה ממני את ההזדמנות לגלות לה בזמן שלי".

קופת החולים: "טעות נקודתית"

אבל בגילוי הזה לא הסתיים סיפורו של ל'. כשאמו ניסתה לחקור ולגלות מה גרם למחלתו, נאלץ ל' לספר לה גם על כך שהוא הומוסקסואל. "רציתי לעשות את זה בעבר, אבל לא הרגשתי מוכן", הוא מסביר. "בעצם נאלצתי לעשות זאת, ואני יודע שהיא התאכזבה מזה. לא היה לה זמן לקבל את זה ולעכל".

"מבחינה אישית אמרתי שכל מה שאני רוצה זה לגרום לאמא שלי להתגאות בי וללכת בדרך שבחרתי בה לא משנה מה", אומר ל'. "בימים האחרונים בבית החולים, מישהי באה אלי ואמרה לי שזה מה שאמא שלי רצתה ממני, שאני אהיה מי שאני".

בכתב התביעה שהוגש ביום חמישי לבית משפט השלום בתל אביב נכתב כי ל' פנה לקופת החולים כדי לברר כיצד קרתה הטעות הקשה. הסתבר כי מזכירת המרפאה חשבה של' הוא קטין ולכן מסרה את חבילת התרופות לאביו, למרות שבתיקו מצוין במפורש כי אין למסור אותן לאיש מלבדו.

בקופת החולים הודו בטעות, ואף התנצלו, אך סירבו להציע כל פיצוי. במכתב מקופת החולים, שאותו הציגה התביעה, נכתב כי "מדובר בטעות נקודתית של מזכירת הסניף, שפעלה בניגוד גמור להנחיות הקופה".

עו"ד אסף חדי כהן
עו"ד חדי כהן | צילום:

עורך דין אסף חדי כהן המייצג את ל' אמר כי "מה שמפתיע אותי בעיקר בסיפור הזה הוא שקופת החולים מודעת לגמרי למה שקרה, לא מכחישה שהתרופות נמסרו ועדיין לא רואה לנכון לפצות אותו". עורך הדין הסביר כי התביעה היא בגין הפרה של חוק הגנת הפרטיות, המאפשר קבלת פיצויים גם ללא הוכחת נזק והדגיש: "במקרה הזה נגרם נזק".

"לכל אדם יש את האפשרות לבחור איך הוא רוצה לחיות את החיים שלו, ואם לחשוף את ההיסטוריה הרפואית שלו", אמר עוד עורך הדין. "דווקא אנשים שחיים עם HIV לצערי עדיין צריכים להסתיר זאת בגלל איך שהחברה תופסת אותם, שלא בצדק. ל' ממשיך לחיות את חייו בתחושה ובידיעה שאימא שלו נפטרה חודשיים אחרי שזה קרה, והם היו צריכים להיפרד ככה".

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה לכתבה: "התביעה הגיעה בסוף השבוע למאוחדת, שכנהוג תלמד את התביעה ותגיב בבית המשפט".

הוועד למלחמה באיידס: "הבחירה באם לחשוף את הסטטוס של נשא/ית HIV נתונה לו/לה בלבד, מדובר במקרה מקומם בו הופרה זכותו של מטופל בפרטיות ואנו מקווים שקופת החולים תפיק את הלקחים הנדרשים מהמקרה".