מת אחרי הלידה. ארכיון (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

דרמה בחדר הלידה: יולדת שליבה הפסיק לפעום במהלך ניתוח קיסרי התעוררה לאחר מאמצי החייאה וניתוח מורכב. "הסיכוי לשרוד אירוע מסוג זה נמוך מאד", אומרים המומחים בביתץ החולים סורוקה, אליו הגיעה היולדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך סוף השבוע פונתה לבית החולים אישה בת 35 בשבוע ה-38 להריונה. היא הובהלה לחדר ניתוח לניתוח קיסרי בשל חשד למצוקת העובר. במהלך הניתוח פסק ליבה לפעום באופן פתאומי והצוות הרפואי שכלל גינוקולוגים ומרדים החל לבצע בה פעולות החייאה. בזמן זה חולץ העובר מרחמה של האישה, והוא התאושש במהירות. לדברי הרופאים, ליבה הפסיק לפעום כתוצאה מתסחיף ריאתי.

בתום פעולת החייאה ממושכת, חזר לבה של האישה לפעום והיא הועלתה על מכשיר לב ריאה (אקמו). צוות המחלקה לניתוחי לב חזה הגיעו במהרה לחדר הניתוחיחד עם הציוד הרלוונטי והעבירו את היולדת, כשהיא מחוברת למכשיר האקמו לחדר ניתוח היברידי, שם עברה צינתור וניתוח לב מורכב כדי להוציא את קרישי הדם שחסמו את עורקי הלב והריאות שלה.

"מאמצים הרואיים בסיטואציה מורכבת"

"הניתוח אפשר זרימת דם תקינה בין הלב לריאות, מה שלא התאפשר קודם לכם כתוצאה מהקריש", הסביר מנהל מחלקת ניתוחי חזה פרופ׳ גדעון סהר. "במקרה דרמטי זה הבאנו לידי מיצוי את היכולות הייחודיות של סורוקה שיצרו סיכוי נוסף להציל את חייה של היולדת".

פרופ׳ איתן לוננפלד, מנהל החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, הסביר כי מדובר במקרה נדיר. "זהו אתגר עצום לכל הצוות הרפואי שנרתם מיד למצב הקיצוני והדרמטי אליו נקלעה האישה", הוא אמר. "במאמצים הרואיים שיתפו פעולה כל הצוותים הרפואיים ונלחמו על חייה של היולדת בסיטואציה כל כך מורכבת". כעת מאושפזת היולדת ביחידה לטיפול נמרץ, וחל שיפור משמעותי במצבה.