הענף המעובד חוזר לצלחת. ארכיון (צילום: רויטרס)
אוהבים נקניקיות? לא בריא | צילום: רויטרס

"אכילת בשר מעובד מסוכנת בדומה לעישון סיגריות" – כך קובע ארגון הבריאות העולמי באזהרה שפרסם היום, ולפיה צריכה של בשר אדום נמצאה כמגבירה את הסיכון לחלות בסרטן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הארגון החליט לאמץ את דוח מסקנות ועדת המומחים שמינה כדי לחקור את הקשר בין צריכת בשר אדום לבין התפתחות המחלה.

במסגרת הבדיקה בחנו 22 מומחים מכל רחבי העולם שורה ארוכה של מחקרים וניתחו את השפעת תזונת האדם על תהליכים במנגנוני התא. הממצאים שעלו מן המחקר הצביעו על קשר בין צריכת בשר לבין הסיכוי לפתח סרטן במעי הגס, בלבלב ובערמונית.

אזהרת ארגון הבריאות העולמי בתחילת השבוע
צילום:

קביעת הוועדה חלה גם על צריכת בשר חזיר ונקניקיות שזוהו כגורמים עיקריים להתפתחות סרטן, בדומה לסיכון הבריאותי הנשקף כתוצאה מעישון סיגריות, מצריכת אלכוהול ומשאיפת אזבסט.

אזהרת ארגון הבריאות העולמי
צילום:

החלטת הארגון לאמץ את הדוח משקפת את העמדה התקיפה ביותר שנקט הארגון בסוגיית הבשר מאז ומעולם. גישה זו גוררת כעת גם ביקורת קשה מצד תעשיית הבשר ברחבי העולם, שם טוענים כי הנתונים אינם חד-משמעיים. "אנחנו לא חושבים שהראיות תומכות בכל קשר סיבתי בין הבשר האדום לסוגיו של הסרטן" אמרו בארגון התאחדות מגדלי הבקר הלאומי האמריקני, שהחלו בגיבוש ועדה שתציג ממצאים משלה.

באגודה האמריקנית לחקר הסרטן אומנם מכירים את הקשר בין המחלה לבין צריכת בשר, אך טוענים כי העמדה שהציג הארגון בדוח מרחיקת לכת. לטענת האגודה, גם במחקרים שבהם נמצא קשר בין אכילת בשר אדום לסיכון ללקות בסרטן לא ניתן לומר שמדובר בקשר ישיר.

מחקרים קודמים קבעו שהפחתת בשר מעובד בשילוב ירקות ופירות מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן המעי גס, וזו העמדה שמאמצים דיאטנים רבים הסבורים שאין צורך להימנע לגמרי מאכילת בשר, אך ממליצים להיות מודעים לסכנות הכרוכות בכך.