בשנים האחרונות ברבים מגני הילדים יש מתקני מים מסוננים, שתפקידם לטהר את מי השתייה. אבל, כפי שנחשף הערב (ראשון) במהדורה המרכזית של חדשות 2, מתברר שהמים במתקנים האלה, שלעיתים עולים כמה אלפי שקלים, לא ממש בריאים ואפילו מלוכלכים ומלאים בחיידקים. התוצאות המלאות של תחקיר המים הגדול בגנים והתגובות ישודרו מחר בתוכנית חיסכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בשוק שמגלגל מיליוני שקלים בשנה, כשהשחקניות המרכזיות הן החברות: שטראוס מים (תמי 4), מי עדן - שבאחרונה רכשה את אלקטרה בר - ומספר חברות קטנות נוספות. בבדיקה משותפת עם משרד הבריאות של המים שילדינו שותים, נלקחו דגימות מגני ילדים ברחבי הארץ והתוצאות יזעזעו כל הורה.

ב-30% מהגנים נמצא כי המים באסלה צלולים יותר מאלו שבמתקני המים. במתקן המים בגן ילדים ברחובות נמצאו בספירה כללית 510 חיידקים, לעומת חיידק אחד במי הברז. בגן ילדים בנהריה מצאנו 33 חיידקי פסאודומונס, חיידק המסוכן לבריאות, לעומת חיידק פסאודומונס אחד בלבד במי הברז.

במתקן המים המסוננים בצהרון בגבעת שמואל נמצאו 461 חיידקים בספירה כללית ו-7 חיידקי פסדומוניאס בבר המים. יצויין שבכל הגנים שנבדקו הוחלף המסנן בחצי השנה האחרונה כפי שמחייבות הוראות היצרן, ובכל זאת הממצאים מדאיגים.

מחברת שטראוס מים נמסר בתגובה: "המים בטוחים לשתייה גם לילדים ועומדים בתקנים המחמירים ביותר של משרד הבריאות ומכוני תקינה בארץ ובעולם. ארגון הבריאות העולמי קובע כי בספירת החיידקים אין כל סיכון בריאותי בהימצאותם של החיידקים במי שתייה. אנו מדגישים בפני קהל לקוחותינו את חשיבות החלפת הסנן והנורה בהתאם להוראות היצרן.