באחד מבתי החולים במרכז הארץ נפטר בשבוע שעבר אדם בשנות ה-50 לחייו שהכבד שלו התאים לתרומת איברים, אך משפחתו סירבה לתרום את איבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהקלטה שתיעדה את הרגעים בהם הרופאים ניגשים לקרובים, ומבקשים מהם לתרום את איבריו, נשמעים הקרובים מסבירים מדוע הם אינם מסכימים לבצע את ההליך מציל החיים:

רופא: "המוח לגמרי הפסיק לתפקד... אנחנו מזמינים שני רופאים בכירים, ממחלקה אחרת, שהם לא מעורבים בטיפול בו, לא מכירים אותו, והם כאילו בצורה אובייקטיבית בודקים אותו. הם בדקו, עברו על כל הבדיקות, וקבעו שהוא לא בין החיים יותר, לצערי".

משפחה: "כאילו, מוות מוחי?"

רופא: "מוות מוחי זה מוות לכל דבר, הוא מת. נפטר. הנושא של תרומת איברים מאוד רלוונטי אצלו, נפלה בחלקכם זכות גדולה לעזור למישהו אחר... זה טוב לעשות טוב למישהו אחר".

משפחה: "אז יש את החוק, ויש את הרבנים שאומרים שלא מנתקים אותו מהמכונות... אנחנו שהוא מת, שהוא זה, אנחנו מבינים את זה, אבל הוא (אבא שלנו) היה בחור דתי, הוא בחור מאמין... אתמול בלילה היו פה רבנים, והתייעצנו עם כולם... זה פה אחד שאנחנו לא מסכימים".

רופא: "אני חושב שאתם גוזרים פה את דינו של מישהו אחר".

מהשיחה בין הרופא לבני משפחת הנפטר, עולה כי כי האב שמת, ושקרוביו מסרבים לתרום את אבריו, קיבל בעבר תרומת כליה מאדם שהלך לעולמו:

רופא: "אני מדבר אתכם ברמה העקרונית פה, יש לכם אפשרות לעזור למישהו, הדרך היחידה לעזור למישהו, כמו שבזמנו עזרו לאבא - מתי זה היה? לפני עשר שנים?"

משפחה: "16 שנים".

רופא: "הוא קיבל כליה ממישהו שכמוהו, לצערי, נפטר. ככה זה הולך, אין דרך אחרת להשיג את זה, זה לא צומח על עצים..."

משפחה: "ההחלטה היא להשאיר אותו, עד שהוא יגמור לבד... מתי שבורא עולם יחליט לקחת אותו".

יש לציין כי הנפטר, בעודו בחיים, הציע לתת את תרומת הכליה לחולה צעיר יותר. אבל בסופו של דבר הוא קיבל את תרומת הכליה וניצל. אך השאלה המתבקשת היא - האם לגיטימי שקרוביו של אדם שבעצמו ניצל בזכות תרומת איברים, יסרבו לתרום את איבריו לאחר שנפטר, ולהציל חיים של חולים אחרים?