מבקשים לאמץ תפריט בריא יותר
מבקשים לאמץ תפריט בריא יותר | צילום:

משרד הביטחון פנה אתמול (רביעי) בפנייה דחופה לחברת ההסעדה "עידית", המספקת שירותי קייטרינג לאלפי חיילי צה"ל, בבקשה לבחון אפשרות של הוצאה מוחלטת של הבשר המעובד מחדרי האוכל בצבא, כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. במכתב שנשלח ממנהל הרכש במשרד הביטחון, התבקשה החברה להציג משמעויות כלכליות, קולינריות ולוגיסטיות להוצאת הבשר, בשל המלצת ארגון הבריאות העולמי שפורסמה לאחרונה בעניין הבשר המעובד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי גורם צבאי, היום מקבלים החיילים פעמיים בשבוע בשר מעובד, נקניקיות וקציצות, ושלוש פעמים בשבוע בשר לא מעובד כמו גולש או צלי בקר. בעבר קיבלו החיילים יותר בשר מעובד, אך לפני מספר שנים הוחלט בהדרגה להפחיתו. ההערכה היא כי עלות ההחלטה לעבור לבשר לא מעובד בכלל עומדת על מיליוני שקלים בשנה. "המטרה היא בסוף להוציא את כלל הבשר המעובד, איך יש לכך שיקולים כלכליים ומדובר בינתיים בבדיקה ראשונית על חלק מהבסיסים", אמר גורם המעורה בפרטים.

חברת "עידית לוגיסטיקת מזון" החלה לספק שירותי קייטרינג לצה"ל לפני כשמונה שנים, והם מבשלים ומגישים את המזון בהתאם למדיניות של ענף מזון באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל. החברה לא מספקת את שירותי המזון לכלל הבסיסים הצבאיים, אך כן אחראית על המזון בגדולים שבהם, דוגמת בסיס הקריה בתל אביב. בשאר המטבחים, מבשלים טבחים צבאיים שעוברים השתלמות לבישול מזון בריא.

כבר לפני מספר שנים בצה"ל החלו לשנות את התפריט הצבאי ולהפוך אותו לבריא יותר. כך למשל הוכנסו מוצרים מלאים - כמו קוסקוס מלא, אורז מלא ולחם מלא.

מסרטן פחות מסיגריות

על פי נתוני האו"ם, כ-34 אלף מקרי מוות ממחלת הסרטן בשנה ברחבי העולם נובעים מתזונה מוגברת של בשר מעובד. ארגון הבריאות העולמי פרסם לפני מספר שבועות דוח שעורר סערה ברחבי העולם, וקבע כי אכילת בשר מעובד מעלה את הסיכון לחלות בסרטן.

בדוח קבעו המומחים כי הבשר המעובד מסרטן כמו טבק ואסבסט. לאחר מספר ימים פורסמה הבהרה כי הדוח המליץ רק למתן את הצריכה. בארגון חידדו והבהירו כי מספר מקרי המוות מסרטן הקשור לבשר מעובד נמוכים בהרבה מאלו הקשורים לזיהום אוויר או עישון.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "אכן מנהל הרכש במשרד הביטחון מבצע בדיקת היתכנות כפיילוט ראשוני להוצאת הבשר המעובד, וכחלופה לספק בשר גולמי למספר מצומצם של יחידות בצה"ל. בגמר בדיקת ההיתכנות ובחינת המשמעויות תתגבש החלטה בנדון".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.co.il

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני