לעיתים נדירות מזדמן לציבור לקבל הצצה אל מה שמסתתר מאחורי האריזה הצבעונית והיפה שמוכרים לו. במקרה הזה מדובר בהצצה אל שתי המשחטות שנחשבות לספינות הדגל של המשחטות בארץ: "עוף הגליל" ו"מילועוף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך שלושה חודשים הועסקה ד', תחקירנית של אנונימוס, כמפקחת וטרינרית מתלמדת בשתי המשחטות הללו, מהגדולות בארץ, שאחראיות לאספקת מרבית תוצרת העוף שאנחנו אוכלים. כ-200 אלף תרנגולות נשחטות כאן מדי יום.

מהעדויות שנחשפות עולה תמונה מטרידה: כשבמפעל מגלים עופות עם חיידקים מחוללי מחלות בבני אדם - העופות נפסלים לשיווק בחו"ל אך מועברים לשוק הישראלי.

"מלא סלמונלה בישראל"

"בעוד שבועיים שוחטים משק עם סלמונלה, שזה סלמונלה אנטריטיס, סלמונלה מסוכנת, שכבר בודדו אותה", נשמע אחד הווטרינרים אומר לתחקירנית אנונימוס. "מה שוחטים אותה פה?", היא שואלת ונענית בחיוב. בנוסף לכך היא מתבקשת לא לדבר על כך עם אנשים אחרים.

ביהמ
צילום: החדשות

ולא רק לעובדים לא מספרים, גם לנו הצרכנים: הווטרינר מסביר כי בכל יום ייצור מתבצעות חמש בדיקות לאיתור חיידק הסלמונלה. "אם יש אחד חיובי, הכול נפסל לייצוא", הוא מסביר. אבל לשוק המקומי? אין בעיה. "במדינת ישראל יש 60-70% סלמונלה", מסבירה וטרינרית נוספת. "מלא סלמונלה בישראל".

ואיך בכלל אפשר לאתר את כל העופות החולים, כשפס הייצור נע בקצב כזה? מעדותה של ד' והתמונות שצילמה עולה כי שני פקחים בלבד בודקים את הסרט הנע. הם אמורים לבדוק את פנים העוף, אבל מסתפקים במבט מבחוץ. במקרה הטוב, בדיקה לפי הכללים מתבצעת רק כשמגיע הפיקוח החיצוני.

"לא כל דבר צריך להיות שקוף לאוכלוסייה"

הפקחים והרופאים אינם עובדי המפעל. רובם מועסקים על ידי מועצת הלול - הגוף המייצג את מגדלי העופות והתעשייה. לכאורה הם אמורים לשמור על האינטרס של בריאות הציבור. בפועל, כך הם מסבירים למצלמה הנסתרת, האינטרס הכלכלי של המפעל הוא שעומד לנגד עיניהם. וכך, המסר שמועבר לפקחים שוב ושוב הוא שרצוי להעיר, אך לא לפסול, כי פסילה עולה כסף למפעל.

ואולי הדבר שממחיש יותר מכל את המראות אותם חשפנו הוא דבריו של הווטרינר: "מספיק שמישהו מפרסם דבר כזה, והמפעל יכול להיכנס לברוך של חצי שנה עד שהמוח של בנאדם מתנקה ממה שהוא שמע בתקשורת. ובגלל זה חשוב מאד שמפעל מזון יהיה סגור, יהיה אטום. אם יש תקלה פנימית, יש גופים שצריכים לטפל בזה. זה לא אומר שכל דבר צריך להיות שקוף לגמרי לאוכלוסייה".

צריך לזכור - התמונות האלה אינן גזירת גורל. כך נראית הפקרות בת שנים ששותפים לה משרדי החקלאות, הבריאות והאוצר, ולמעשה כל מי שאמור לשמור על האינטרסים שלנו. אליהם גם צריך לבוא בדרישה לתקן את המעוות.

מחברת "עוף הגליל" נמסר בתגובה: מדובר בכתבה שאינה משקפת את המציאות הנהוגה במפעל. יש לציין כי הווטרינרית והפקחים אינם עובדי המפעל ומועסקים על ידי השירותים הווטרינריים לצורכי בקרה ופיקוח. משחטת עוף הגליל ידועה כאחת המשחטות הטובות והמובילות בישראל, הפועלת על פי תקנים אירופאיים ומייצאת לחו"ל את מוצריה המאושרים על ידי הגורמים המוסמכים.

"המפעל השקיע בשדרוג תהליכים על פי דרישות השירותים הווטרינריים על מנת לעמוד בסטנדרט הנדרש. קיימת הקפדה שאיכות המוצרים תהיה הגבוהה ביותר ותעיד על כך שביעות הרצון של הלקוחות והמשווקים בארץ ובעולם. אנו נבדוק את הפרטים שיעלו בכתבה ונערוך בדיקה לטענות בשטחי העבודה המדוברים ובמידה שיימצאו ליקויים הם יתוקנו".

מחברת "מילועוף" נמסר בתגובה: מילועוף היא משחטה בפיקוח השירותים הווטרינריים ומשרד הבריאות ומאושרת לייצוא לארצות הברית ולאירופה. כל הפיקוח הווטרינרי במפעל מתנהל על ידי עובדים המועסקים במועצת הלול ובאחריות מקצועית של השירותים הווטרינריים. הכל מתנהל באופן עצמאי. המשחטה לא מתערבת ולא מעורבת בהחלטות המקצועיות. לקחנו לתשומת לבנו את נושא הכפפות ונפעל להפקדה יתרה בנושא. עופות שנמצאים נגועים בסלמונלה מסוכנת מושמדים. זאת בניגוד לדעת השירות הווטרינרי שלפיה ניתן לשחוט אותם במשחטה ולטפל טיפול תרמי.

"אנו משקיעים עשרות מיליוני שקלים בשנה כדי לשמור על בריאות הציבור בענף שאינו בעל רווחיות גבוהה. כל התהליכים נבדקים בקפידה ואנו עושים הכל לשמור על איכות המוצר. רק באוגוסט האחרון השמדנו על חשבוננו 700 אלף עופות במילועוף בגלל סלמונלה בעלות כספית מוערכת של כ-18 מיליון שקלים, כדי לא לקחת את הסיכון של זיהום המשחטה ופגיעה בצרכנים. עם כל הכבוד לאמירותיו של ד"ר גנדלר, הוא אינו עובד המפעל ואינו מייצג את מדיניותה של הנהלת המפעל".