שיאה של הסערה המשמעותית הראשונה של החורף הנוכחי יגיע אומנם רק היום (חמישי) בשעות הלילה - אבל הגשם, הרוח והקור כבר כאן. במהלך היום יירדו גשמים מקומיים מהצפון עד צפון הנגב - והחל משעות הערב יחל גם לרדת שלג בהרי הצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות הבוקר החל לרדת שלג ראשון למערכת זו באתר החרמון: מדובר בשלב זה בפתיתים בלבד. האתר נסגר למבקרים בשל הסערה הצפויה. סנטימטרים בודדים נמדדו במפלס העליון, בעוד במפלס התחתון יורד שלג מעורב בגשם.

הטמפרטורות החזויות: בקצרין 13 מעלות, בנהריה 16, בצפת 10, בטבריה 16, בחיפה 15, בנצרת 13, באריאל 11, בתל אביב 17, בירושלים 11, בבית שמש 15, ברחובות 17, באשקלון 16, בים המלח 21, בשדרות 16, בבאר שבע 15, בערד 13, במצפה רמון 12 ובאילת 19 מעלות.

כבר בשעות הצהריים צפויים הגשמים להתחזק משמעותית, מה שככל הנראה יקלקל עבור רבים את חגיגות השנה האזרחית החדשה. החלק הסוער ביותר של המערכת יגיע בין שעות הלילה למחר בצהריים, ובמהלכו קיים חשש משמעותי להצפות ולשיטפונות במקומות המועדים וכן לנזקי רוח וחשמל. שיא הקור לעומת זאת יחל בשישי בערב ויימשך עד שבת בצהריים.

הכנות אחרונות לסערה בצפת (צילום: חדשות 2)
הכנות אחרונות לסערה בצפת | צילום: חדשות 2

עם הגעת הסופה, אחת השאלות העיקריות שמעסיקות את כולם היא האם, מתי ואיפה יירד שלג. התשובה מעודדת בעיקר עבור תושבי הצפון, אבל נראה שהפעם הירושלמים ייאלצו להסתפק בשאריות.

מפת השלג:

  • ברמת הגולן צפויים עד 20 סנטימטרים של שלג, שייערמו החל מחמישי בלילה ובמהלך כל יום שישי.
  • בפסגות הגליל, כולל בעיר צפת, צפויים עד 15 סנטימטרים של שלג שייערמו במהלך יום שישי.
  • בהרי המרכז, כולל ירושלים, ייתכן שלג קל במהלך יום שישי, אך ההערכה היא כי במרבית הזמן יהיה מדובר בשלג מעורב בגשם. לא צפויה היערמות משמעותית על הקרקע.

ביום שבת ימשיך להיות מעונן וקר, וגשם קל עדיין ייתכן - בעיקר באזור המרכז. ביום ראשון צפוי גשם לפרקים, בעיקר בצפון הארץ. שלג צפוי בחרמון ובשעות הבוקר המוקדמות ייתכן גם בהרי הגולן. הטמפרטורות יעלו מעט אך עדיין יהיה קר מהרגיל לעונה.

שלג החל לרדת בחרמון, ארכיון (צילום: אתר החרמון)
פתיתים ראשונים החל ולרדת בחרמון | צילום: אתר החרמון

הרשויות נערכות לסערה

גם במד"א נערכים לקראת מזג האוויר הסוער. מנכ"ל מד"א אלי בין הנחה לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים. עשרות אמבולנסים 4X4 וג'יפים של מגן דוד אדום הועמדו במצב הכן. "עם בוא גל הקור ומזג האוויר הסוער אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות", אומר בין, "על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מקור עז, גשמים ורוחות חזקות".

משרד הבריאות פרסם המלצות בטיחות בעיקר לקשישים ולהורים לתינוקות ופעוטות על מנת לצמצם את נזקי הקור. המשרד ממליץ על חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, לדאוג ללחות האוויר בחדר ולהקפיד על אטימה נאותה של החלונות והדלתות. בנוסף יש לבדוק את בטיחות התנורים ולהקפיד על לבוש חם. עוד המליץ המשרד להקפיד על ביקורי בני משפחה במקרים של קשישים שגרים לבד בבית, לפחות פעם ביום. כמו כן אם קיים חשד לירידת חום הגוף יש להזעיק מיד עזרה רפואית.

חשש לשטפונות (ארכיון) (צילום: אנטוניה קלר לויטן)
הסופה כבר כאן | צילום: אנטוניה קלר לויטן

בחברת החשמל מנסים להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש כמה שיותר תקלות ברשת החשמל. החברה הודיעה על תגבור צוותי העבודה בשטח, בעיקר באזור הצפון. בנוסף, כחלק מההערכות המקדימה לסופה, קידמה חברת חשמל גנרטורים לאזור צפת ורמת הגולן, שמטרתם לספק מענה מיידי להפסקות חשמל במידת הצורך.

משטרת ישראל הודיעה על תגבור מוקד החירום המשטרתי, לצד עיבוי משמרות השוטרים והגברת הכוננות של יחידות המתנדבים המשטרתיות העוסקות בחילוץ. בנוסף, ההיערכות המיוחדת תכלול פריסת כוחות מוגברת בצירי התנועה ובפנים הערים.

גיא ורון השתתף בהכנת הידיעה.