ישראל מקבלת את פני השנה האזרחית החדשה בסערה: שיאה של המערכת החורפית צפוי להגיע רק בלילה, אך בשעות האחרונות החל לחדור לאזורנו אוויר קר יותר ומורגשת ירידה ניכרת בטמפרטורות. הגשם ימשיך להתחזק וירד ברוב אזורי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר שכבר בשעות הבוקר החל לרדת שלג באתר החרמון, בהמשך הערב ולתוך הלילה צפוי השלג להגיע גם לרמת הגולן ושלג קל ייתכן עוד הלילה גם בפסגות הגליל. מחר יתפשט השלג גם להרי הגליל, כולל צפת - שם הוחלט מבעוד מועד לבטל את הלימודים במוסדות החינוך ובמכללה האקדמית.

השלג יחזור לצפת (צילום: פלאש 90)
השלג יחזור לצפת | צילום: פלאש 90
גם ירושלים תיצבע לבן? ארכיון (צילום: פלאש 90, סלימן קאדר)
גם ירושלים תיצבע לבן? ארכיון | צילום: פלאש 90, סלימן קאדר

מחר יהיה גשום, סוער וקר בכל חלקי הארץ וקיים חשש חמור לשיטפונות ולהצפות במקומות המועדים. החל משעות הערב ייתכן שלג קל גם בהרי המרכז, כולל ירושלים. למרות שעל פי ההערכה השלג בירושלים לא צפוי להיערם משמעותית, בשירות המטאורולוגי המליצו היום למשטרה להיערך לאפשרות של היערמות שלג גם בבירה.

מזג אוויר סוער בכל הארץ. ארכיון (צילום: עדי נחום)
מזג אוויר סוער בכל הארץ. ארכיון | צילום: עדי נחום
גם במד"א נערכים (צילום: דוברות מד"א)
במד"א נערכים לשלג | צילום: דוברות מד"א

בשירות המטאורולוגי מעריכים כי תיתכן היערמות של שלג לגובה של עד 5 סנטימטרים בירושלים, החל ממחר בשעות הערב ולתוך הלילה. ברמת הגולן צפוי השלג להיערם עד לגובה של כ-20 סנטימטרים ובפסגות הגליל לגובה של כ-15 סנטימטרים.

ביום שבת ימשיך להיות מעונן וקר. גשם מקומי, קל ברובו, ימשיך לרדת - בעיקר במרכז ובדרום, אך הרוחות ייחלשו. ביום ראשון צפוי גשם לפרקים, בעיקר בצפון. בחרמון יירד שלג ובשעות הבוקר המוקדמות ייתכן שלג גם בהרי הגולן. הטמפרטורות יעלו מעט, אך יוסיף להיות קר מהרגיל לעונה. ביום שני צפויה עלייה ניכרת בטמפרטורות, שיהיו רגילות לעונה ומזג האוויר ברוב הארץ יהיה נאה עד מעונן חלקית.

שרשראות על צמיגי הכבאיות (צילום: כבאות והצלה)
שרשראות על צמיגי הכבאיות | צילום: כבאות והצלה

הרשויות נערכות לסערה

גם במד"א נערכים לקראת מזג האוויר הסוער. מנכ"ל מד"א אלי בין הנחה לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים. עשרות אמבולנסים 4X4 וג'יפים של מגן דוד אדום הועמדו במצב הכן. "עם בוא גל הקור ומזג האוויר הסוער אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות", אומר בין, "על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מקור עז, גשמים ורוחות חזקות".

משרד הבריאות פרסם המלצות בטיחות בעיקר לקשישים ולהורים לתינוקות ופעוטות על מנת לצמצם את נזקי הקור. המשרד ממליץ על חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, לדאוג ללחות האוויר בחדר ולהקפיד על אטימה נאותה של החלונות והדלתות. בנוסף יש לבדוק את בטיחות התנורים ולהקפיד על לבוש חם. עוד המליץ המשרד להקפיד על ביקורי בני משפחה במקרים של קשישים שגרים לבד בבית, לפחות פעם ביום. כמו כן אם קיים חשד לירידת חום הגוף יש להזעיק מיד עזרה רפואית.

היום: מזג אוויר סגרירי (צילום: דוברות אגף התנועה)
חשש משיטפונות. ארכיון | צילום: דוברות אגף התנועה

בחברת החשמל מנסים להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש כמה שיותר תקלות ברשת החשמל. החברה הודיעה על תגבור צוותי העבודה בשטח, בעיקר באזור הצפון. בנוסף, כחלק מההערכות המקדימה לסופה, קידמה חברת חשמל גנרטורים לאזור צפת ורמת הגולן, שמטרתם לספק מענה מיידי להפסקות חשמל במידת הצורך.

משטרת ישראל הודיעה על תגבור מוקד החירום המשטרתי, לצד עיבוי משמרות השוטרים והגברת הכוננות של יחידות המתנדבים המשטרתיות העוסקות בחילוץ. בנוסף, ההיערכות המיוחדת תכלול פריסת כוחות מוגברת בצירי התנועה ובפנים הערים.