חיפה. מובילה באחוז המכירות (צילום: פלאש 90, מרסלו סוס)
המחקר טורפד? | צילום: פלאש 90, מרסלו סוס
לאחר שבשבוע שעבר נחשפו בחדשות 2 נתונים ראשונים מתוך מחקר אפידמיולוגי ראשון מסוגו, שביקש לבדוק האם יש קשר בין התחלואה החריגה בסרטן ובמחלות נוספות בחיפה ובמפרץ לבין זיהום האוויר, כעת יש מי שמנסה להשתיק ככל הנראה את המחקר ואת תוצאותיו. החוקרים טוענים כי בהוראת ראש עיריית חיפה הופסק המימון שהוכיח את הקשר לכאורה בין הזיהום והעלייה בתחלואת הסרטן.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המחקר מצא שיש שני מוקדים בהם יש תחלואה חריגה, באזור הר הכרמל ובאזור מפרץ חיפה. החוקרים סבורים שיש קשר בין מקרי הסרטן החריגים הללו ובין זיהום מהמפעלים. בעקבות פרסום הנתונים ההלו, זימן אתמול (ראשון) ראש עיריית חיפה יונה יהב את החוקרים כדי שיציגו בפניו את ממצאיהם.

במשך שעתיים החוקרים הציגו את הנתונים, כשבסופה של הפגישה, לפי אנשים שנכחו במקום, נאמר להם על ידי בכירים בעיריית חיפה שהנתונים "מאכזבים ויפגעו בתדמית העיר". בנוסף, בפגישה נאסר על החוקרים להיפגש עם אנשי משרד הבריאות כדי להציג בפניהם את הנתונים הראשוניים.

הבוקר פנה מהנדס עיריית חיפה אל החוקרים והודיע להם שראש העיר החליט להפסיק את הפרויקט. יש לציין כי מדובר בחוקרים בכירים בעלי שם מאוניברסיטת חיפה, כולם פרופסורים ודוקטורים שכבר תקופה ארוכה חוששים שהמחקר שלהם ייעצר על ידי בעלי עניין.

אין תמונה
עצר את המימון? יונה יהב

המחקר ממומן על ידי המפעלים ובעיקר בתי הזיקוק בחיפה, שחויבו לעשות זאת כשביקשו להרחיב את הפעילות שלהם. הכסף למימונו הועבר מהמפעלים באמצעות איגוד ערים חיפה, שבראשו עומד יהב.

לפני מספר שבועות נפגשו החוקרים עם השר להגנת הסביבה אבי גבאי והציגו בפניו את הנתונים. הם אף השמיעו באזניו את החששות שלהם שהמחקר יטורפד. הם דיווחו על כך גם למשרד הבריאות וגם למשרד להגנת הסביבה, שם בודקים כעת אם לעיריית חיפה יש את הסמכות לעצור את המחקר.

בעקבות פרסום טענותיהם של החוקרים, הבהיר הערב השר גבאי כי לא ייאשר את הפסקת מימון המחקר. "אף מחקר לא ייפסק", נמסר מלשכתו. "להיפך, התכנית כוללת הרחבה של המחקרים.
אם יהיה צורך, המשרד להגנת הסביבה יממן את המשך המחקר בעצמו והשר יבהיר את העניין ישירות לפרופסור שעורך אותו".

מעיריית חיפה נמסר: "אנחנו לא מכירים את הסיפור".

בתי זיקוק, מפרץ חיפה (צילום: חיים ריבלין, חדשות)
מפעלים במפרץ חיפה | צילום: חיים ריבלין, חדשות

"הבעיה המרכזית - אינטרסים וכסף" 

כבר לפני 9 שנים נחשפו בחדשות 2 נתוני התחלואה החריגים בסרטן בקריות. לפני ארבע שנים, כשהמשרד להגנת הסביבה ביקש להכריז על חיפה אזור נפגע זיהום אוויר, כתב הרופא המחוזי במשרד הבריאות למנכ"ל המשרד: "ההכרזה תפגע בתדמית העיר".

אז כיצד אפשר להסביר את העובדה שהנתונים העקביים והחד משמעיים מתארים בעיה ומנגד אין התקוממות של תושבים, של האקדמיה, של רופאים ברמב"ם? לטענת פעילי סביבה, השקט אינו מקרי.

מפרץ חיפה (צילום: דורית יורדן דותן, חדשות)
"הבעיה - אינטרסים וכסף" | צילום: דורית יורדן דותן, חדשות

"בשיחות לא לציטוט, בשיחות בארבע עיניים או בחדרים סגורים הם לא שותקים בכלל", אומרת ליאורה אמיתי, מנהלת עמותת "אזרחים למען הסביבה". "הם אומרים בוודאות את מה שאנחנו יודעים ושומעים מהעולם. גם מחקרים הוכיחו שלבנזן יש קשר לתחלואה בסרטן. הבעיה המרכזית כאן היא הבעיה של האינטרסים והכסף".