התקררות ניכרת בימים הקרובים (צילום: נהוראי אסייג)
0 מעלות בצפת | צילום: נהוראי אסייג

גל קור יפקוד את אזורנו בסוף השבוע, כשבמקומות הגבוהים הטמפרוטרות צפויות לרדת אל מתחת לאפס. הטמפרטורות הנמוכות לעונה יורגשו בכל רחבי הארץ, גם ביום וגם בלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאורך החוף ינשבו רוחות צפוניות חזקות. הרוחות הללו יביאו לטמפרטורות להרגיש נמוכות יותר מאלו הנמדדות בפועל. הלילה הקר ביותר צפוי להיות בין שבת לראשון, אז בהרים ובעמקים ימדדו טמפרטורות סביב האפס ואולי אף פחות.

גל הקור הזה לא ילווה במשקעים, אלא בקור ויובש. קיים סיכוי קטן שבמהלך השבת יירדו שוב פתיתי שלג בחרמון. באזורים האלה מומלץ להשאיר בלילה ברז מטפטף.

הטמפרטורות הצפויות בין חמישי לשישי: בקצרין 14-6 (מעלות), בצפת 10-3, בטבריה 20-11, בתל אביב 17-10, בירושלים 12-5, ובבאר שבע 16-8.

בליל שישי - שבת: בקצרין 11-4, בצפת 8-0, בטבריה 17-8, בתל אביב 16-8, בירושלים 9-3 ובבאר שבע 15-5.

שיא הסערה - לקראת הצהריים (צילום: עדו פילדמן)
יבש, ללא גשם | צילום: עדו פילדמן

המדריך המלא להצלת חיים

בעקבות הקור הקיצוני, פרסמו במד"א מדריך להענקת טיפול רפואי לפגיעות הקור - טיפולים שיכולים להציל חיים.

במד"א מחלקים את פגיעות הקור האפשריות בסוף השבוע הקרוב לשניים: מקרים של היפותרמיה, כלומר ירידה קיצונית של טמפרטורת הגוף, ומקרים של כוויות קור שפוגעות באיברים ספציפיים.

קבוצות הסיכון העקריות שעלולות להיפגע מהיפוטרמיה ומכוויות הקור הם קשישים, תינוקות וכמובן דרי הרחוב. בנוסף אליהם גם חיילים, וספורטאים נמצאים בסיכון, בעיקר עקב היותם חשופים לקור הקיצוני.

כיצד מזהים היפוטרמיה:

• ירידה במצב ההכרה המתבטא בהתנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת.
• רעד שמתגבר עד הפסקה מוחלטת.
• ירידה בדופק או דופק לא סדיר.
• ירידה בשליטה מוטורית, וירידה בקצב הנשימה.
• גוון עור חיוור וכחלחל.

ארכיון (צילום: חברת חשמל)
בחברת החשמל מרגיעים | צילום: חברת חשמל

הטיפול:

מכיוון שהסכנה העיקרית לסובלים מהיפוטרמיה היא הפרעות בקצב הלב והדרדרות במצב ההכרה הטיפול המיידי והטוב ביותר הוא העלאת חום הגוף באמצעים חיצוניים.

במידה והנפגע רטוב, יש להחליף את בגדיו ליבשו ולחמם את החולה באמצעות שמיכות, בגדים יבשים ומקורות חום.

כיצד מזהים כוויות קור:

• תחושת קור בגפיים.
• כאבים והרגשת נימול.

הטיפול:

הפשרת איברים על ידי מים פושרים (לא חמים) וקיבוע האיבר. בכל מקרה מבהירים במד"א, אסור לעסות את האיבר הקפוא.

במגן דוד אדום מבהירים כי מכל מקרה של התנהגות חריגה, או סימנים חשודים, יש להזעיק מיידית את כוחות מד"א בחיוג למוקד חירום 101 ולהישמע להוראות הפאראמדיקים והחובשים עד להגעת הכוחות למקום.

חברת החשמל: הפעם אנחנו מוכנים

מנכ"ל מד"א אלי בין הוסיף כי: "עם בואו של החורף וגל הקור והקרה, אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מקור עז, גשמים ורוחות חזקות".

גם בחברת החשמל מתכוננים לגל הקור הצפוי ומודיעים כי בניגוד לעבר בו הייתה בעיה ברזרבות החשמל, הפעם יש רזרבה של כ-3,000 מגוואט מה שבתקווה יתן מענה לביקושים הגבוהים הצפויים. עוד מוסיפים בחברה כי הם ערוכים לכל מקרה של תקלה.