אירוע  להט"בופובי כל 16 שעות. אילוסטרציה (צילום: יונתן סינדל , פלאש 90)
"נטייה מינית היא חלק מזהותו של אדם" | צילום: יונתן סינדל , פלאש 90

משרד הבריאות פרסם היום (ראשון) אזהרה לציבור מפני טיפולי המרה הנערכים במטרה לשנות נטייה מינית הומוסקסואלית להטרוסקסואלית, בטענה כי המתיימרים לבצע טיפולים מסוג זה מייצרים מצג שווא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת משרד הבריאות, הטיפולים המדוברים מוצגים כי בעלי ביסוס מדעי על אף ש"בפועל אין עדויות מחקריות להצלחת שיטה כלשהי לגבי האפשרות להמרה, ויש אף עדויות לנזק אפשרי".

הודעת המשרד באה בעקבות נייר עמדה שפרסמה הסתדרות הפסיכולוגים ואומצה על ידי מועצת הפסיכולוגים, ובו דרישה להזהיר את הציבור מפני מי שמכנים עצמם "מטפלים" בשיטות המרה. "מדובר בטיפולים שאינם ראויים אתית ומקצועית", טענו הפסיכולוגים.

"נטייה מינית היא חלק מזהותו של אדם"

שרת הבריאות, יעל גרמן בירכה על העמדה האחידה שהציגו הפסיכולוגים ואמרה כי "הדבר מהווה הוכחה נוספת לכך שנטייה מינית מטבעה, איננה דבר שניתן או שצריך לשנות אותו. נטייה מינית היא חלק מזהותו של אדם ואינה נדרשת ל'טיפול' או ל'המרה'".

העמדה הרשמית של ארגוני הפסיכולוגיים ושל משרד הבריאות התקבלה בין השאר לאחר שארגון הו"ד (הומואים דתיים) דיווח לאנשי המקצוע על עדויות מצמררות של אנשים שעברו טיפולי המרה. כמעט 300 בני אדם שעברו טיפולים מסוג זה, דיווחו על נזקים נפשיים כבדים כמו דיכאון ממושך המצריך טיפול תרופתי, שנאה עצמית ופגיעה בחשק המיני.

הרב רון יוסף, העומד בראש ארגון הו"ד אמר בתגובה כי העבודה עוד רבה: "בחורים ובני נוער רבים ממשיכים לסבול תחת ידי מטפלים שרובם אינם אנשי מקצוע מוסמכים כלל. יחד עם זאת, זהו יום חג. משרד הבריאות בראשות השרה גרמן מצטרף לשורה של ארגוני בריאות הנפש בארץ ובעולם הדוחים את טיפולי ההמרה כפרקטיקה לגיטימית וחושפים את השקר שחלק מרבני וממנהיגי הציבור הדתי זורים בעיני הציבור".

שי דויטש, יו"ר האגודה למען הלהט"ב ציין כי "אזהרת משרד הבריאות מגיעה לאחר מחקרים ועדויות רבים על פגיעה נפשית קשה בלהט"בים שעברו 'ניסיונות 'המרה', ואף אובדנות בעקבות כך. במקום ששרלטנים חסרי מצפון יתיימרו לשנות את הנטייה המינית של אדם, כדאי שכולנו נתרכז בכיצד לעודד קבלה ושוויון להט"בי. ברצוננו להודות לשרת הבריאות יעל גרמן על צעד זה ומקווים שאזהרה זו, כמו גם דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם בנושא השוויון הלהט"בי, יובילו לחקיקה המבטלת לחלוטין את האפליה הקיימת נגד הקהילה הגאה בתחומי נישואין, משפחה ובכלל".

לפני כשנתיים הפכה קליפורניה למדינה הראשונה בעולם שאוסרת על שימוש באמצעיים טיפוליים ותרופתיים בניסיון להפוך הומוסקסואליים לסטרייטים. ההחלטה התקבלה לאחר שהסנאטור הדמוקרטי טד לו שכנע 62% מחברי הבית העליון של הקונגרס כי טיפולי המרה הם מזיקים ולא אתיים - כפי שקבע בעבר גם ארגון הבריאות העולמי.

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.