סערה בעקבות תחקיר הביצים ששודר אמש (ג') במהדורה המרכזית - בו נחשף כי רוב המדגרות הפועלות בישראל מתנהלות ללא רישיון, בתנאים סניטרים ירודים ובהפרת תקנות תברואה, תוך שהן גורמות לסבל רב לתרנגולות, ומסכנות את בריאות הציבור. במשרד הבריאות מבהירים כי בימים אלה הם עובדים על שינוי שתי תקנות הקשורות במיון ושיווק ביצים על מנת לתת מענה לנושא הפיקוח על הביצים החל מהמשק ועד השיווק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד הבריאות ציינו כי הפיקוח על הימצאות חיידק הסלמונלה במשק הלול ובכלל זה בביצי מאכל גולמיים, נמצא באחריותם וסמכותם של השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות. בדומה לבשר עוף גולמי, גם ביצי מאכל גולמיים עלולים להכיל חיידקי סלמונלה. לכן, מזהיר משרד הבריאות את הציבור שלא לצרוך ביצים טרם בישולן.

תחקיר על תרנגולות (צילום: חדשות 2)
240 ביקורות בלולים | צילום: חדשות 2

משרד החקלאות ופיתוח הכפר אמרו הבוקר כי יעצרו שיווק ביצים מכל לול שלא יעמוד בסטנדרטים אותם דורש המשרד מהמגדלים. החל מחודש ספטמבר האחרון, לאחר פרסום הנחיות המשרד למגדלים לגידול נאות ובטוח של ביצים, מפקחי המשרד אוכפים את קיום ההנחיות בשטח.

"עד היום בוצעו 240 ביקורות בלולים, מתוכם 30% לא עברו את המבדקים ולכן לא ניתן להם אישור לאכלס את הלול במטילות, אלא לאחר תיקון הליקויים שנמצאו", ציינו שם.

רמי לוי (צילום: יוסי זמיר פלאש 90)
רמי לוי | צילום: יוסי זמיר פלאש 90

רמי לוי: "נדבר עם הספקים"

גם בעלי רשתות שיווק שנחשפו לתחקיר ומוכרים מדי יום ביצים לצרכנים הביעו דאגה. "אנחנו נוציא מכתבים לכל הספקים שאם יש דבר כזה - נפסיק לקנות מהם", הבטיח בשיחה עם חדשות 2 Online רמי לוי, מנכ"ל חברת שיווק השקמה. "אנחנו נלמד את הלקחים ונדבר עם הספקים ונבקש מהם לנהוג על פי ההוראות".

יש גם חברי כנסת שצפו בתחקיר ואמרו שהם מתכוונים לפעול בנושא. "אנחנו רואים את אוזלת ידו של משרד החקלאות שממשיך להתרשל בכל הקשור לשמירה על בריאות הציבור ואכיפת חוקי צער בעלי חיים", אמר ח"כ דב ליפמן (יש עתיד). "אני קורא לשר החקלאות שמיר - תתעשת, לפני שאנשים יחלו". ליפמן אף העלה את נושא התחקיר בנאומו בכנסת הבוקר.

"אני אפעיל את מלוא כבוד משקלי כחבר כנסת על מנת שמדינת ישראל תאמץ את הסטנדרטים של האיחוד האירופאי בכל הקשור להחזקת תרנגולות ולולי סוללה", הוסיף - וציין כי יבקש דיון מהיר בעקבות החשיפה.

גם ח"כ תמר זנדברג (מרצ) נרתמה לנושא והגישה למזכירות הכנסת בקשה לדיון דחוף בוועדת החינוך בנושא ההתעללות בעופות והפיקוח על הלולים בישראל. "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו רואים אוזלת יד מוחלטת בהגנה על זכויות בעלי חיים ואי הקפדה על החוק, ונראה שמשרד החקלאות, שאחראי על החוק, נמצא בניגוד עניינים אינהרנטי ולא רוצה או לא מסוגל להגן על בעלי החיים", אמרה.