במכבי פארם קיימים יעדים לבתי המרקחת בתחומים רבים, ובין השאר בתחום השרות, מקצועיות הרוקחים, תפעול בתי המרקחת וגם בתחום המכירות.
בהתאם להנחיות משרד הבריאות אין במכבי פארם תוכנית תמריצים אישית, או תשלום אישי עבור עמידה ביעדים למי מעובדי בתי המרקחת, וכל התמריצים
לגבי כל היעדים ניתנים לכל עובדי בית המרקחת. כמובן שהתאמת התכשיר לחבר נעשית תוך מתן מענה רוקחי מקצועי ובהתאם למרשם שניתן לחבר ולצרכיו".
הרוקחת בבית המרקחת של קופת החולים כללית פועלת על-פי שיפוטה המקצועי בלבד כשהיא מגישה ללקוח ויטמין של "דרך חיים" - מותג הבית של כללית. אלא שכשתחקירנית חדשות 2 התעקשה, התברר כי ישנם מוצרים של חברות אחרות שעליהם לא סיפרו לה בתחילה. מדוע?

מסמכים שפורסמו הערב (ראשון) במהדורה המרכזית מעלים חשד שייתכן כי את הרוקחים מנחים שיקולים נוספים למכור לנו את מוצרי הבית. במבצע שקיימה קופת החולים מכבי לרוקחיה תחת הכותרת "מכבי-קר בממלכת השוקולד", קיבלו מוצרי החברה - ויטמינים ותוספים אחרים - ניקוד. בית המרקחת שצבר את הניקוד הגבוה ביותר - קיבל פרס מ"מכבי קר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יחד עם זאת, בקופת חולים כללית העניינים משוכללים הרבה יותר: שם מתמרצים את הרוקחים למכור לנו מוצרים שכלל לא ביקשנו. מסמך של אחד הרוקחים המחוזיים בקופה מודיע על "תחרות נושאת פרסים נבנתה עבורכם (הרוקחים - ח.ר). התחרות הינה 'הצמדה רוקחית': הצמדת טיפול משלים לתרופה קיימת. אחוזי ההצלחה יימדדו, ופרסים יינתנו לזוכים המקצועיים ביותר!".

"השיקול בבחירת המוצר לא צריך להיות מותנה בכסף"

במילים אחרות: ביקשתם אנטיביוטיקה? הרוקח ייתן לכם גם את תוסף הבית ויקבל על כך בונוס. מידע שהגיע לאגף הרוקחות באגף הבריאות מעלה חשד כי הקופות מתנות את השתכרות הרוקחים בעמידה ביעדי המכירות. "אנו רואים פעילות זו פסולה", כתב מנהל האגף איל שורצברג, אך נראה כי הקופות מצפצפות עליו.

"הרוקח הוא מטפל", אומר שורצברג, "והשיקול בבחירת המוצר לא צריך להיות מותנה בכסף שהוא מקבל מגוף כזה או אחר. הוא צריך לבחור את הטיפול המתאים למטופל. ואם יש גוף שאומר 'תמכור יותר' או 'תקבל יותר כסף' - זה עלול להשפיע על שיקול הדעת שלך".

בדוא"ל פנימי של קופת חולים כללית מחודש יוני 2014 נכתב כי "כידוע, חברת 'דרך חיים' הינה מותג של הכללית והשנה הוכרזה שנת 'דרך חיים' על ידי מנכ"ל הקופה. שיעור העלייה הנדרש במכירת פרטי 'דרך חיי'ם הינו 30%", בצירוף טבלת יעדים יומית וחודשית.

אגב, על טבלת יעדים דומה נכתב בזמנו:" עברת את היעדים? צא לחופשה מדהימה באירופה". בקופת חולים כללית אומרים כי המבצע הזה הסתיים לפני שבע שנים ואף רוקח לא טס במסגרתו.

ארגון "אמון הציבור" פנה למשרד הבריאות לאכוף את הנהלים, שם אומרים כי הם פועלים נגד קופות החולים ורשתות הפארם במקרים שבהם הן פועלות באופן אסור.

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה כי "מתן שירותי ייעוץ ומידע בנוגע לתכשירים משלימים נעשה בכפוף לשיקול דעת מקצועי וכאשר הרוקח מתרשם כי הדבר יסייע למטופל. צריכת תחליפי תזונה על רקע שימוש בתרופות היא פרקטיקה רפואית מקובלת וההתנהלות של 'דרך חיים' נעשית בהתאם לנהלים. יצוין, כי במערכת בריאות המתוקצבת בחסר אין כל פסול בגיוס מקור הכנסה בדרך לגיטימית ככל שהדבר עולה בקנה אחד עם רצון המטופלים וטובתם הרפואית".

מקופת החולים מכבי נמסר: "במכבי פארם קיימים יעדים לבתי המרקחת בתחומים רבים, ובין השאר בתחום השרות, מקצועיות הרוקחים, תפעול בתי המרקחת וגם בתחום המכירות.

"בהתאם להנחיות משרד הבריאות אין במכבי פארם תוכנית תמריצים אישית, או תשלום אישי עבור עמידה ביעדים למי מעובדי בתי המרקחת, וכל התמריצים לגבי כל היעדים ניתנים לכל עובדי בית המרקחת. כמובן שהתאמת התכשיר לחבר נעשית תוך מתן מענה רוקחי מקצועי ובהתאם למרשם שניתן לחבר ולצרכיו".