צילום הקליע ברנטגן (צילום: דוברות רמב"ם)
צילום הקליע ברנטגן | צילום: דוברות רמב"ם

ילד בן 5 שנפגע מקליע תועה בדרום סוריה הובא לבית החולים רמב"ם בחיפה, ועבר ניתוח מורכב וארוך שהציל את חייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לפני כשבוע הסתובב הילד עם אביו ברחוב כשהיריות נשמעו. בעודם רצים לתפוס מחסה, פגע הקליע בפניו של הילד, נכנס דרך לחיו הימנית ומשם לכיוון צווארו. האב מיהר לפנות אותו לבית חולים צה"לי שעל גבול סוריה, ומשם פונה במצב בינוני לרמב"ם.

בבית החולים ביצעו הרופאים בדיקות לאיתור מיקומו המדויק של הקליע, שירד לכיוון צווארו של הילד, עבר את הלוע והלשון ונתקע במיקום מסוכן במיוחד: צמוד לאחד העורקים המרכזיים.

"הסברנו לאב שלבנו יש הרבה מזל, כיוון שהקליע נעצר לפני שפגע בעורק חשוב", מספר ד"ר סאלח נסייר, מתמחה במחלקת כירורגיית פה ולסת ואחד הרופאים שניתחו את הילד. "הסברנו לו גם שמדובר בניתוח מסוכן ומאתגר, אבל הקליע חייב לצאת".

הקליע שהוצא מגופו של הילד (צילום: דוברות רמב"ם)
הקליע שהוצא מגופו של הילד | צילום: דוברות רמב"ם

בניתוח שארך כשעתיים וחצי הצליחו הרופאים לשלוף את הקליע מהמיקום המסוכן. "גם במהלך הניתוח היה חשש גדול", משחזר נסייר. "לא היה ברור אם הקליע סותם חור באחד מכלי הדם, והייתה אפשרות שברגע שנוציא אותו יחל דימום מסוכן, אך לשמחתנו זה לא קרה".

מחוץ לחדר הניתוח המתין האב המודאג, ששמח לקבל את החדשות הטובות. "הוא חיבק אותנו והודה לנו על שהצלנו את חייו של בנו", מספר נסייר, "לילד היה מזל גדול מאוד. עוד כמה מילימטרים למטה והוא היה מת במקום. עכשיו הוא מתאושש מהניתוח, ובעוד כמה ימים יוכל להשתחרר לביתו".