כיממה לאחר שנודע כי בתו של בכיר חמאס איסמעיל הנייה טופלה בבית החולים איכילוב שבתל אביב, שוחח עופר מנדלוביץ', ששכל את בנו עוז ז"ל במבצע "צוק איתן", עם מנכ"ל המוסד הרפואי פרופ' גבי ברבש והטיח בו דברי ביקורת. "אני אדם מאוד הומניסט", הוא אמר בשיחה שהגיעה לידי חדשות 2 Online והדגיש כי עולמו חרב עליו כששמע על הטיפול בבתו של "אותו אחד ששלח את המחבלים שהרגו 67 מלוחמינו, כולל בני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בערבית פשוטה נקרא לזה 'אהבליוּת'", המשיך מנדלוביץ'. "באותה מידה היה ניתן לפתוח את השערים לים כדי שייסעו (הנייה ובתו - מ.ח) לקפריסין כדי לקבל טיפול, אבל אצלנו באיכילוב? בחייאת, פרופ' ברבש, למה אנחנו כאלה מטומטמים? זה יגרום להנייה להצהיר שהוא מכיר במדינה ורוצה איתנו בשלום? זה לא יקרה. למה אנחנו כאלה חמוֹרים?".

פרופ' ברבש לא נותר אדיש לדברי התוכחה של האב השכול, והסביר: "לצערי, איבדתי את הנאיביות הפוליטית שלי. פעם, לפני 15 שנים, כשהתחלנו את העבודה שלנו מול עזה, עשינו זאת מתוך אג'נדה ברורה. אמרתי 'נפתח פתח; יהיה לנו קשר לשלום, הם יהיו שגרירים עבורנו ויספרו בבית מה היהודים עושים בשבילם.

"תראה, אני לא שמאל ולא ימין אבל הנאיביות שלנו והשאיפה הבלתי מוסברת שלנו לשלום מול מה שאנו רואים סביבנו היא חלק מהסיפור הזה, לצערי. אני מבין היום שהם לא אסירים תודה כמו שאנחנו יודעים להיות אסירי תודה על הדברים שעושים עבורנו".

הוא המשיך: "היום, העניין הוא אחר לגמרי ופרקטי לחלוטין. אנחנו מקבלים כל יום משהו כמו 60-70 עזתים לטיפול. אנחנו לא בוררים אותם ואנחנו לא יודעים מראש מי מגיע. לי נודע שהיא (בתו של הנייה - מ.ח) נמצאת פה רק אחרי שהיא הגיעה. היא נשלחת כמו כל חולה אחר מעזה - עוברת את מחסום ארז ומגיעה. אנו גובים על כך תשלום מלא".

ישמור על הרגיעה? הנייה (צילום: AP)
"שיודה לרופאי איכילוב". הנייה | צילום: AP

"מטפלים בכל מי שצריך לטפל; זו לא שאלה בכלל"

פרופ' ברבש הדגיש כי הוא לא נדרש להחליט האם לטפל בבתו של בכיר חמאס. "זו עובדה מוגמרת. אנחנו מטפלים בכל מי שצריך לטפל. זו לא שאלה בכלל", הוא השיב לבן שיחו. "אני בטוח שאתה מסכים איתי. רק אחרי יום התברר שזו בתו של הנייה. אני חושב שאפילו אתה, עם המטענים שאתה נושא עליך, לא היית שולח אישה שצריכה טיפול בזמן שהיא יושבת אצלך פה בבית החולים".

פרופ' גבי ברבש (צילום: פלאש 90, n12)
פרופ' גבי ברבש | צילום: פלאש 90, n12

מנדלוביץ' הסכים עם דבריו. "גם לי אין יצר של נקמנות", הוא אמר וסיכם: "אני רוצה לראות את הנייה עולה ומודה לרופאי איכילוב על כך שהצילו את בתו". בתו של הנייה אושפזה בבית החולים איכילוב בתל אביב  החודש לאחר שסבלה מדימום חמור בבטנה בעקבות סיבוך של ניתוח שעברה בעזה. היא שהתה בישראל חמישה ימים. לאחר שהתאוששה והחלימה היא הוחזרה לשטח הרצועה.

סמל-ראשון עוז מנדלוביץ' (21), לוחם בגדוד הסיור של חטיבת גולני, נפל בסג'עייה לפני שלושה חודשים, ב-20 ביולי 2014. הוא הניח אחריו הורים ושני אחים.

פרופ' גבי ברבש ובית החולים איכילוב אישרו לחדשות 2 Online להשמיע קטעים מן השיחה.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv