בשורות טובות למבלים בחופים (צילום: רשות שמורות הטבע והגנים, יגאל בן ארי)
חוף פלמחים, ארכיון | צילום: רשות שמורות הטבע והגנים, יגאל בן ארי

הוועדה המחוזית קבעה היום (שני) להפקיד את התוכנית להקמת גן לאומי בחוף פלמחים ולבטל את התוכנית להקמת כפר נופש במקום. בכך נקבע שהחוף יישאר פתוח לציבור הרחב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חברי הוועדה העמידו היום לנגד עיניהם את האינטרס הציבורי וקיבלו את ההחלטה החשובה והמתבקשת", מסר בתגובה עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל "אדם טבע ודין". "הצלחת המאבק על חוף פלמחים מוכיחה שמעורבות ציבורית ונחישות יכולות לשנות החלטות גרועות ולהבטיח הגנה לסביבה עבורנו ועבור הדורות הבאים".

שר הפנים גלעד ארדן בירך אף הוא על החלטת הוועדה המחוזית ואמר כי "הפקדת התכנית להקמת גן לאומי בפלמחים הגיעה לאחר מאבק ארוך, קשה וממושך אותו הובלתי עוד כשר להגנת הסביבה". ארדן הוסיף: "לשמחתי, המאבק הזה הצליח ורצועת החוף הייחודית בפלמחים תישאר פתוחה לרווחת הציבור כולו".

 בחודש ינואר האחרון קיבל בית המשפט את טענות המדינה ו"אדם טבע ודין", ודחה את עתירת היזמים שדרשו לאשר את תכנית הבינוי לכפר הנופש בפלמחים. בפסק הדין היה השופט יעקב שיינמן שותף לדאגתם של המתנגדים לבניית כפר הנופש.

הוא הסביר בפסיקתו כי המתנגדים עושים זאת משום שהם "סבורים כי מדינת ישראל 'ענייה' בחופי ים וכי חוף פלמחים הינו מאחרוני החופים שנותרו במצבם הטבעי בישראל ומכאן החשיבות, בשימורו כשטח פתוח לטובת הציבור והדורות הבאים וכי היענות לבקשת העותרות עלולה להיות בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך".

בסופו של דבר, החזיר פסק הדין את הדיון בנושא לוועדה המחוזית מרכז, וזו כאמור התכנסה היום להכרעה והחליטה לאשר את הגן הלאומי ולבטל את הייעוד לכפר נופש בחוף פלמחים.