כמעט 20 שנים שבאופן מוצהר ישראל לא מוכנה לקבל תרומות דם מבני העדה האתיופית שלא נולדו בארץ, אפילו אם הם עלו לישראל לפני עשרות שנים - מחשש למחלות. מבחינת בני העדה מדובר בפצע פתוח, אפליה והשפלה. הערב (חמישי) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי בקרוב מאוד - כל זה עומד להשתנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שינוי דרמטי בבנק הדם יאפשר לילידי אתיופיה לתרום דם בישראל: אחרי שנים שבהם נפגעו מאפליה, הוקמה ועדה לחקירת הנושא במשרד הבריאות והוחלט על מסקנות דרמטיות שייכנסו לתוקף כבר בשבועות הקרובים.

על פי החלטת הוועדה, בני העדה יוכלו לתרום דם גם אם נולדו באתיופיה, אך הם יצטרכו לשהות בישראל לפחות עשור. כיום, אזרחי ישראל ילידי אתיופיה לא יכולים לתרום דם על פי הנחיות בנק הדם של מגן דוד אדום. הסיבה: חשש שהם נושאים את וירוס ה-HIV.

ב-1996 יצאו אלפי בני העדה להפגין נגד המדיניות המפלה, באחת ההפגנות האלימות בהיסטוריה שזכורות בישראל. מאז חלפו שנים רבות ודבר לא השתנה. בני העדה הפגינו מדי פעם, ומגן דוד אדום עמדו על דעתם.

"סוף סוף יפסיקו את האפליה המתמשכת ואת הפגיעה ברגשות העדה", אמרה היום ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד), שנמנעה בעבר מלתרום דם במהלך התרמה בכנסת.