אחרי שבירת השרב - כוחות הכיבוי השתלטו על מרבית השרפות: אחרי שעשרות צוותי כיבוי בסיוע מטוסים פעלו במספר מוקדם בכל רחבי הארץ הודיעו במערך הכיבוי כי הושגה שליטה על מרבית הדלקות שפרצו כתוצאה מהחום הכבד. 124 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי כתוצאה ממכת חום או התייבשות. שיאנית החום - סדום עם 49.9 מעלות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בשעות האחרונות חל שיפור בתנאי מזג האוויר ונרשמה ירידה משמעותית בטמפרטורות, דבר שמסייע לכוחות הכיבוי בפעולות ההשתלטות על השרפות. על פי דוברות כבאות והצלה ישנה רגיעה בכלל המוקדים ברחבי הארץ אך יחד עם זאת עדיין ישנם מספר מוקדים פעילים.

ביישובים אדרת ונווה מיכאל הסמוכים לבית שמש פונו התושבים ועשרות צוותי כיבוי פועלים בסיוע מטוסים להשגת שליטה על האש. בוואדי ערה לעומת זאת הצליחו לוחמי האש להשתלט על האש. אחרי שכוחות הכיבוי הורו לפנות את היישובים קציר וערערה, 16 צוותי כיבוי והצלה בסיוע חמישה מטוסים פעלו במקום והצליחו לכבות את השרפות הרבות שם.

באזור חיפה פועלים 14 צוותי כיבוי להשתלטות על שרפת חורש שמתפתחת לכיוון הטכניון ואילו בשוהם פרצה שרפה שלא מסכנת אדם או רכוש. כתוצאה משרפה שפרצה בחניון עפר סמוך לגן הטכנולוגי בירושלים, 10 רכבים התחילו לעלות באש. 5 צוותי כבאות והצלה שהוזעקו למקום נאבקו בלהבות לפני שהגיעו אל בתים ומבניים ציבוריים באזור.

בעקבות גל השרפות, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כינס הערכת מצב מיוחדת בהשתתפות ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות והצלה, ראש רשות החירום הלאומית, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים ונציגי פיקוד העורף, השלטון המקומי, המטה לביטחון לאומי ומד"א.

גורמים בשירותי הכיבוי אומרים שההחלטה הבוקר של בית המשפט שלא לאפשר שביתה של ועד הכבאים הצילה חיי אדם, שכן היא אפשרה לשמור על כוח אדם גדול לתת מענה למספר הרב של מוקדי האש ולאפשר לכוחות להיכנס לנוהל חירום כפי שהוכרז. בתוך כך, הוחלט בשל האירועים שלא לקיים טקס סיום של קורס כבאים, וכולם נשלחו במקום לשטח כדי לסייע במאמצי הכיבוי.

124 סבלו מהתייבשות, בהם ילד בן 8 שפונה לבית החולים במצב קשה

צוותי מגן דוד אדום טיפלו היום ב-124 בני אדם שסבלו ממכת חום, התייבשות, התעלפות ותשישות - בהם ילד בן 8 מרהט שסבל ממכת חום ופונה לבית החולים במצב קשה ו-123 במצב קל.
בשריפות שפרצו ברחבי הארץ טיפלו צוותי מד"א ב-7 בני אדם במצב קל, שנפגעו כתוצאה משאיפת עשן וקשיי נשימה.

"מנתוני מגן דוד אדום עולה כי לא נרשמה היום עלייה משמעותית במקרים של פגיעות כתוצאה מהחום, לעומת יום קיץ שגרתי, על אף השרב הכבד", אומר מנכ"ל מד"א, אלי בין. "ניתן לייחס זאת למשמעת של הציבור, שנשמע להמלצות של מגן דוד אדום ושאר גורמי הרפואה והחירום".

השריפה באזור בית שמש (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות)
השריפה באזור בית שמש | צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות

בשריפות שפרצו משעות הבוקר, פועלים צוותי מד"א בשיתוף פעולה מלא עם כוחות הכיבוי ושאר כוחות הביטחון, ומאבטחים את פעולות הכיבוי ברחבי הארץ. צוותי מד"א ממשיכים בהיערכות המיוחדת ויתנו מענה לכל תרחיש".

טמפרטורות חריגות נרשמו, שיא חדש בביקוש לחשמל

באזור סדום שבערבה נמדדו בשיא החום 49.9 מעלות. אם תהיתם מתי היה הכי חם אצלנו, בישראל, התשובה היא 54 מעלות שנמדדו בטירת צבי שבעמק בית שאן ביוני 1942. רק לפני 8 שנים, באוגוסט 2010 היינו קרובים מאוד לנתון הזה, לאחר שבים המלח נמדדו 51.4 מעלות.‎

מחברת החשמל נמסר כי היום בהצריים נרשם שיא חדש בביקוש לחשמל של כל הזמנים, אשר עמד על 13.521 מגוואט. השיא הקודם נרשם בחודש ינואר, אז עמד שיעור צריכת החשמל על 13.058 מגוואט.  

היישובים אדרת ורוגלית מפונים (צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים, חדשות)
היישובים אדרת ורוגלית מפונים | צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים, חדשות
עשרות צוותי כיבוי פועלים בזירות (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות)
עשרות צוותי כיבוי פועלים בזירות | צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות

משרד הבריאות פרסם אזהרה וקרא לציבור לשהות ככל האפשר במקומות ממוזגים ולהימנע מחשיפה לחום ולשמש. בנוסף, הדגישו במשרד הבריאות כי במהלך הימים הקרובים יש להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, ולהקפיד על שתיית מים מרובה על מנת למנוע התייבשות. ממגן דוד אדום נמסר כי במידה שמופיעים סימני התייבשות, כמו כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק כל פעילות גופנית באופן מיידי, לשהות במקום מוצל וקריר - ולהרבות בשתייה, גם אם לא צמאים. כמו כן, אם מופיעים סימני פגיעת חום, כמו התעלפות, טשטוש בראייה, בלבול ועלייה בחום הגוף, יש להזעיק את כוחות מד"א באופן מיידי בטלפון ולחייג 101, או באמצעות אפליקציית "מד"א שלי", ולפעול בהתאם להנחיות החובשים והפרמדיקים במוקד עד להגעת הצוותים למקום.

פעולות הכיבוי בשבי שומרון (צילום: מאור לביא/TPS, חדשות)
פעולות הכיבוי בשבי שומרון | צילום: מאור לביא/TPS, חדשות
גל שריפות (צילום: פלאש 90, נועם רבקין, חדשות)
צילום: פלאש 90, נועם רבקין, חדשות

בשל תנאי השרב הקיצוני, נציב כבאות והצלה לישראל רב טפסר דדי שמחי קיים אמש הערכת מצב מיוחדת, במסגרתה הכריז על כוננות מירבית בכל מערך הכבאות וההצלה. כמו כן, בשירות הכבאות קראו לציבור להימנע לחלוטין מהבערת אש בשטח במהלך ימי השרב - זאת בשל הסכנה להתלקחות שרפות.

השרפה ברמת פנקס (צילום: אנשי הדממה בטלגרם, חדשות)
השרפה ברמת פנקס | צילום: אנשי הדממה בטלגרם, חדשות
הטמפרטורות שנמדדו היום (צילום: 123RF, חדשות)
הטמפרטורות שנמדדו היום | צילום: 123RF, חדשות
באמצע השבוע: חום כבד (צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות)
הרוחות באזור החוף מקלות | צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות

מרכבת ישראל נמסר כי לאור השרב הכבד, צפויים שיבושים בתנועת הרכבות וזאת בשל החשש מליקויים במסילה שעשויים להיגרם כתוצאה מהתחממות יתר של פסי הרכבת. הנהלת הרכבת קוראת לציבור הנוסעים להתעדכן בכל השינויים בזמן אמת באמצעות אתר האינטרנט, האפליקצייה, דף הפייסבוק ומוקד השירות הטלפוני של החברה.

לשהות במקום מוצל ולהרבות בשתייה (צילום: רויטרס, חדשות)
לשהות במקום מוצל ולהרבות בשתייה | צילום: רויטרס, חדשות

משה נוסבאום, ניר דבורי, אילנית אדלר וכרמל ליבמן השתתפו בהכנת הכתבה