הגורם העיקרי לסיכון הוא הסוכר (צילום: 123RF, חדשות)
הגורם העיקרי לסיכון הוא הסוכר | צילום: 123RF, חדשות

זהירות, משקאות ממותקים: שתיית כוס קטנה של מיץ ממותק ביום (100 מ"ל, כשליש פחית קולה) - יכולה להגביר את הסיכון לחלות בסרטן ב-18% ואת הסיכון לחלות בסרטן השד ב-22% - כך קובע מחקר חדש שנערך בצרפת. "הגורם העיקרי לעליית הסיכון הוא הסוכר", אמרה מתילדה טובייה, הכותבת הראשית של המחקר. עם זאת, המחקר לא סיפק הוכחה חד-משמעית לקשר שבין המשקאות למחלה ומומחים קוראים לערוך מחקרים נוספים בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחקר, שליווה 100 אלף מבוגרים בצרפת במשך חמש שנים, מצא קשר בין צריכת משקאות ממותקים להעלאת הסיכון לחלות בסוגים שונים של סרטן והוא מגיע בהמשך למחקר שקשר בין צריכת משקאות ממותקים להגברת הסיכון למוות בטרם עת.

הכותבת הראשית של המחקר הסבירה כי "צריכת משקאות עם רמת סוכר גבוהה יכולה להשפיע על השמנה והעלאה במשקל, שאלו גורמי סיכון בפני עצמם".

גם מיץ טבעי הוא גורם סיכון (צילום: חדשות 2)
גם מיץ טבעי הוא גורם סיכון | צילום: חדשות 2

"למרבה ההפתעה, העלייה בסיכון אצל צרכנים כבדים נצפתה אפילו באנשים ששתו מיץ פירות 100% טבעי", אמר איאן ג'ונסון, חוקר תזונתי שלא היה מעורב במחקר, בהתייחסו לממצאים שפורסמו.

המחקר לא מצא קשר בין משקאות דיאטטיים לבין הגברת הסיכון לחלות סרטן, אך החוקרים הבהירו כי משקאות אלה נצרכו הרבה פחות בקרב מושאי המחקר מאשר משקאות רגילים. עם זאת, ציינו עורכי המחקר כי מחקר אחר שנערך בנושא מצא כי שתיית משקאות דיאטטיים מגבירה את הסיכון להתקפי לב ומוות בטרם עת אצל נשים מעל גיל 50.

התאחדות חברות המשקאות בארה"ב הגיבה לממצא המחקר ואמרה כי "ניתן לצרוך את כל המשקאות, גם עם סוכר וגם ללא סוכר, כחלק מדיאטה מאוזנת. אנו עובדים כדי לתמוך במאמץ הצרכנים לצמצם את כמות הסוכר, ולכן אנחנו מייצרים משקאות מופחתי סוכר או בלי סוכר בכלל, אריזות קטנות יותר ושקיפות מלאה בנוגע לערך הקלורי".