גל שריפות בכל רחבי הארץ בעקבות השרב הכבד, 124 בני אדם סבלו מהתייבשות: עשרות צוותי כיבוי בסיוע מטוסים פועלים במספר רב של מוקדים מצפון לדרום. במערך הכבאות הוכרז גיוס כללי ובוטלו כל החופשות, בוצע פינוי נרחב של תושבים בכמה יישובים: היישוב שבי שומרון פונה לחלוטין, פינויים גם ביישובים באזור בית שמש ובוואדי ערה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

כתוצאה משרפה שפרצה בחניון עפר סמוך לגן הטכנולוגי בירושלים, 10 רכבים התחילו לעלות באש. 5 צוותי כבאות והצלה שהוזעקו למקום נאבקים בשעה זו בלהבות ומרכזים מאמץ כדי לבלום את האש לפני שזו תגיע אל בתים ומבניים ציבוריים באזור. בעקבות השרפה, הרחובות מודעי ואגודת הספורט נחסמו לתנועה.

119 משפחות פונו ביישוב קציר בשל שרפה שפרצה במקום ומאות פונו ביישוב ערערה. בשל השרפה בוצע פינוי תושבים בנאות קדומים ובסיס מתקן אדם פונה, נשקפת סכנה גם ליישוב בודרוס באזור. בשרפה שפרצה באזור כביש 4 בסמוך לרמת פנקס באור יהודה עלו באש שבעה בתים. התושבים פונו מבתיהם, ולאחר שכוחות הכיבוי הצליחו להשיג שליטה על האש - כלל הצירים באזור נפתחו מחדש לתנועה. צוותי מד"א העניקו טיפול במקום למספר דיירים שנפצעו באורח קל כתוצאה מהשרפה.

באזור בית שמש פועלים 20 צוותי כיבוי והצלה מתחנות בית שמש וירושלים ומספר מטוסי כיבוי בניסיון להשתלט על הלהבות, שמתפשטות במהירות בחסות הרוחות החזקות. מדוברות כיבוי והצלה נמסר כי הצוותים נאבקים בלהבות בניסיון ליצור קו הגנה בין האש והיישובים הסמוכים והחל פינוי בתים ביישובים אדרת ורוגלית באזור.

גם ביישוב שבי שומרון עדיין לא הושגה שליטה על הלהבות ותושבי היישוב פונו. כוחות משטרה, צבא וצוותי לוחמי אש פועלים במקום לכיבוי השרפה ופינוי התושבים. באזור צומת הצ'ק פוינט בחיפה התלקחה אש ליד תחנת דלק, לוחמי האש הצליחו להשתלט על השרפה.

בעקבות גל השרפות, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כינס הערכת מצב מיוחדת בהשתתפות ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות והצלה, ראש רשות החירום הלאומית, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים ונציגי פיקוד העורף, השלטון המקומי, המטה לביטחון לאומי ומד"א.

מדוברות המשטרה נמסר כי בעקבות השרפות נחסמו לתנועה שורה של צירים ברחבי הארץ ושוטרים שנמצאים במקום מכוונים את ציבור הנהגים.

להלן רשימת החסימות:  

כביש 40 מנחלים לבארות יצחק בשני הכיוונים, וממחלף ירקון לבפטיסטים בשני הכוונים

כביש 42 מצומת אשדוד ליישובי גדרות בשני הכיוונים

כביש 461 ממחלף מסובים לסביון בשני הכיוונים

כביש 57 מכפר יונה לצומת בית ליד בשני הכיוונים

כביש 6513 מצומת קציר לכיוון מזרח

כביש 67 מבת שלמה למחלף זיכרון נחסם בשני הכיוונים

כביש 5 ממחלף ירקון לכיוון מזרח

כביש 5504 מניר אליהו לצומת כפר סבא בשני הכיוונים

גורמים בשירותי הכיבוי אומרים שההחלטה הבוקר של בית המשפט שלא לאפשר שביתה של ועד הכבאים הצילה חיי אדם, שכן היא אפשרה לשמור על כוח אדם גדול לתת מענה למספר הרב של מוקדי האש ולאפשר לכוחות להיכנס לנוהל חירום כפי שהוכרז. בתוך כך, הוחלט בשל האירועים שלא לקיים טקס סיום של קורס כבאים, וכולם נשלחו במקום לשטח כדי לסייע במאמצי הכיבוי.

124 סבלו מהתייבשות, בהם ילד בן 8 שפונה לבית החולים במצב קשה

צוותי מגן דוד אדום טיפלו עד כה ב-124 בני אדם שסבלו ממכת חום, התייבשות, התעלפות ותשישות - בהם ילד בן 8 מרהט שסבל ממכת חום ופונה לבית החולים במצב קשה ו-123 במצב קל.
בשריפות שפרצו ברחבי הארץ טיפלו צוותי מד"א ב-7 בני אדם במצב קל, שנפגעו כתוצאה משאיפת עשן וקשיי נשימה.

"מנתוני מגן דוד אדום עולה כי לא נרשמה היום עלייה משמעותית במקרים של פגיעות כתוצאה מהחום, לעומת יום קיץ שגרתי, על אף השרב הכבד", אומר מנכ"ל מד"א, אלי בין. "ניתן לייחס זאת למשמעת של הציבור, שנשמע להמלצות של מגן דוד אדום ושאר גורמי הרפואה והחירום".

השריפה באזור בית שמש (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות)
השריפה באזור בית שמש | צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשותבשריפות שפרצו משעות הבוקר, פועלים צוותי מד"א בשיתוף פעולה מלא עם כוחות הכיבוי ושאר כוחות הביטחון, ומאבטחים את פעולות הכיבוי ברחבי הארץ. צוותי מד"א ממשיכים בהיערכות המיוחדת ויתנו מענה לכל תרחיש".

טמפרטורות חריגות נרשמו, שיא חדש בביקוש לחשמל

השנה כבר נמדדו טמפרטורות דומות, אך בדרך כלל שרב קיצוני כזה אופייני לאביב. הטמפרטורות החריגות שנמדדו היום: אשקלון 42.9, תל מונד 41.4, אשדוד 41.9, קריית גת 41.1, גמזו 41, רמת השרון 40.7, אופקים 41.2.

מחברת החשמל נמסר כי היום בהצריים נרשם שיא חדש בביקוש לחשמל של כל הזמנים, אשר עמד על 13.521 מגוואט. השיא הקודם נרשם בחודש ינואר, אז עמד שיעור צריכת החשמל על 13.058 מגוואט.  

היישובים אדרת ורוגלית מפונים (צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים, חדשות)
היישובים אדרת ורוגלית מפונים | צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים, חדשות
עשרות צוותי כיבוי פועלים בזירות (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות)
עשרות צוותי כיבוי פועלים בזירות | צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות

משרד הבריאות פרסם אזהרה וקרא לציבור לשהות ככל האפשר במקומות ממוזגים ולהימנע מחשיפה לחום ולשמש. בנוסף, הדגישו במשרד הבריאות כי במהלך הימים הקרובים יש להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, ולהקפיד על שתיית מים מרובה על מנת למנוע התייבשות. ממגן דוד אדום נמסר כי במידה שמופיעים סימני התייבשות, כמו כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק כל פעילות גופנית באופן מיידי, לשהות במקום מוצל וקריר - ולהרבות בשתייה, גם אם לא צמאים. כמו כן, אם מופיעים סימני פגיעת חום, כמו התעלפות, טשטוש בראייה, בלבול ועלייה בחום הגוף, יש להזעיק את כוחות מד"א באופן מיידי בטלפון ולחייג 101, או באמצעות אפליקציית "מד"א שלי", ולפעול בהתאם להנחיות החובשים והפרמדיקים במוקד עד להגעת הצוותים למקום.

פעולות הכיבוי בשבי שומרון (צילום: מאור לביא/TPS, חדשות)
פעולות הכיבוי בשבי שומרון | צילום: מאור לביא/TPS, חדשות
גל שריפות (צילום: פלאש 90, נועם רבקין, חדשות)
צילום: פלאש 90, נועם רבקין, חדשות

בשל תנאי השרב הקיצוני, נציב כבאות והצלה לישראל רב טפסר דדי שמחי קיים אמש הערכת מצב מיוחדת, במסגרתה הכריז על כוננות מירבית בכל מערך הכבאות וההצלה. כמו כן, בשירות הכבאות קראו לציבור להימנע לחלוטין מהבערת אש בשטח במהלך ימי השרב - זאת בשל הסכנה להתלקחות שרפות.

השרפה ברמת פנקס (צילום: אנשי הדממה בטלגרם, חדשות)
השרפה ברמת פנקס | צילום: אנשי הדממה בטלגרם, חדשות
הטמפרטורות שנמדדו היום (צילום: 123RF, חדשות)
הטמפרטורות שנמדדו היום | צילום: 123RF, חדשות
באמצע השבוע: חום כבד (צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות)
הרוחות באזור החוף מקלות | צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות

מרכבת ישראל נמסר כי לאור השרב הכבד, צפויים שיבושים בתנועת הרכבות וזאת בשל החשש מליקויים במסילה שעשויים להיגרם כתוצאה מהתחממות יתר של פסי הרכבת. הנהלת הרכבת קוראת לציבור הנוסעים להתעדכן בכל השינויים בזמן אמת באמצעות אתר האינטרנט, האפליקצייה, דף הפייסבוק ומוקד השירות הטלפוני של החברה.

לשהות במקום מוצל ולהרבות בשתייה (צילום: רויטרס, חדשות)
לשהות במקום מוצל ולהרבות בשתייה | צילום: רויטרס, חדשות

משה נוסבאום, ניר דבורי, אילנית אדלר וכרמל ליבמן השתתפו בהכנת הכתבה