לקראת החגים העסקים בצפון מתכונת תפוסה מלאה (צילום: חדשות)
נחל יהודיה‎ בתצלום אווירי | צילום: חדשות

שבועיים ארוכים אחרי שנסגר למטיילים בעקבות זיהום, מסלול נחל הזויתן נפתח הבוקר (שני) מחדש. אחרי שבשלוש בדיקות שונות, איכות המים נמצאה תקינה ייכלו הרשויות לאפשר כניסת מטיילים, אך אלו לא כל כך באו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גל שדווקא כן החליט לבקר בנחל סיפר כי חוץ ממנו כמעט אף אחד לא הגיע: " ממש ריק יחסית לאוגוסט, לא זוכר כזה דבר". השבוע האחרון של אוגוסט מתאפיין מלכתחילה במעט מטיילים, אך יחד עם בהלת העכברת רבים עדיין מתרחקים ממקורות המים.

הזרמת המים לנחלים (צילום: רשות הטבע והגנים, חדשות)
הזרמת המים לנחלים | צילום: רשות הטבע והגנים, חדשות

נכון לימים אלו, משרד הבריאות אוסר גישה לשמורות היהודיה, משושים, הג'ילבון, הזאכי והמג'רסה, והיום הצטרף לרשימה נחל אל על הפופולארי. לעומת הנחלים האחרים באל על נמצא זיהום חיידקי קולי צואתי, אך ללא סימנים למחלת העכברת.

הרשויות נלחמו בזיהומים בדרך הבאה: מים נקיים מקידוחי עומק הוזרמו לנחלים, זאת במטרה שישטפו את הלכלוך והחיידקים. אלון לב, מנהל יחידת גליל במקורות הסביר את הסיבה לזיהומים השונים. לדבריו, "הזיהום הוא תוצאה ישירה של מיעוט הגשמים בחורף האחרון, והזרימה החלשה. לקראת סוף הקיץ תמונת המצב קשה מאוד".

ד"ר עמיר גבעתי, ראש תחום מים עיליים השירות ההידרולוגי הוסיף: "נחלי הצפון כמעט לא זורמים, בנוסף לא מגיעים מים לכינרת. המצב הוא שהתמונה בנחלי רמת הגולן והמעיינות קשה". ברשות המים מזהירים שגם אם החורף הקרוב יהיה גשום מהממוצע, המחסור יישאר גדול, ובשלב הזה ישראל עדיין בעיצומו של משבר חריף במקורות המים.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/