תמונת אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
תמונת אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

משרד הבריאות מפרסם הערב (שני) כי עד כה הגיעו לידיו דיווחים על 74 מקרים של הידבקות בקדחת הנילוס. מדובר בשישה מקרים חדשים שעליהם דווח מאז הפעם האחרונה שפורסמה הודעה בנושא. שלושה בני אדם נפטרו עד כה, ועל פי המשרד שניים מהם קשישים עם מחלות רקע. אדם נוסף, גבר בן 61 שהיה חולה בסרטן גרורתי, נשא את החיידק ומת בבית החולים בילינסון. 14 חולים פיתחו תסמינים קשים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההנחיות של משרד הבריאות לרשויות המקומיות בדבר ניסיון למגר את החיידק כוללות ניטור הסביבה ובמידת הצורך ועל פי הממצאים, טיפול במקום דגירת היתושים, כולל הדברה. המשרד הדגיש כי בישראל מופעל מערך בין-משרדי לאיתור הנגיף על ידי ניטורו ביתושים: איסוף היתושים בשדה נעשה על ידי המשרד להגנת הסביבה וזיהוי היתושים ובדיקות הנגיף נעשים במעבדות משרד הבריאות.

בין המועצות והאזורים שבהם נמצאו יתושים נגועים בשבועות האחרונים נמצאות מועצה אזורית עמק המעיינות, מועצה אזורית גזר, מועצה אזורית מגילות, מועצה אזורית מטה יהודה, מועצה אזורית מנשה, מועצה אזורית מגידו, מועצה אזורית אלונה, מועצה אזורית גוש עציון, מועצה אזורית גלבוע, מזכרת בתיה, קיסריה, פרדס חנה-כרכור ורשויות נוספות ששמן לא צויין בהודעת משרד הבריאות.

3 נפטרים, 14 במצב קשה (צילום: RF123, חדשות)
3 נפטרים, 14 במצב קשה | צילום: RF123, חדשות

המשרדים מדגישים בפני הציבור כי הימצאות הנגיף בפריסה גיאוגרפית רחבה מצביעה על סבירות גבוהה לנוכחותו גם באזורים נוספים בארץ - מעבר לאלה שנדגמו. על כן נקרא הציבור לדווח לרשות המקומית הרלוונטית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. באזורים שבהם כבר התגלה הנגיף בדגימות שביצע המשרד להגנת הסביבה, מתקיים "פיקוח מוגבר בשיתוף רשות הטבע והגנים כדי להפחית ככל האפשר את סיכוי העברת הנגיף לאדם ושמירה על בריאות הציבור".

ממשרד הבריאות נמסר כי גם באירופה מדווחים על מקרים רבים של קדחת מערב הנילוס, כמו איטליה עם 183 מקרים ויוון עם 106 מקרים. במשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות קושרים את הממצאים גם לשינויי אקלים ולתנאי מזג האוויר: "תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. אם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. במקצת מהחולים המחלה עלולה להסתבך. מאחר שלא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/