בהלת העכברת: במשרד הבריאות בוחנים את הרחבת האזהרה מפני המחלה לנחלים נוספים בצפון מחשש להתפרצויות נוספות של המחלה. יש להדגיש כי בשלב זה, אזהרה קיימת רק לגבי ארבעה נחלים: יהודייה, זוויתן, משושים וזאכי. ישנה סבירות גבוהה מאוד שבמשרד הבריאות ירחיבו בקרוב את האזהרה לאתרי טיולים נוספים בצפון, בשל החשש מהתפרצויות נוספות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל, בודקים במשרד אם ישנן התפרצויות של המחלה גם במרכז הארץ. בשלב זה אין אימות להתפרצויות נוספות של המחלה מלבד 14 המטיילים שאושר עד כה כי נדבקו במחלה, אולם העניין נמצא בבדיקה ובניטור מתמיד, כי החשש קיים.

עד כה הגיעו עשרות אנשים לבתי החולים וסיפרו על כאבי בטן ושלשולים וחום גבוה. מעבדת הייחוס במכון למחקר ביולוגי ערכה בדיקות לישראלים שהתלוננו: היום אומתה תוצאה חיובית בהדבקה במחלה, ששמה הרשמי הוא לפטוספירוזיס, בדגימות של 14 חולים.

נחל בצפון, ארכיון (צילום: החדשות)
נחל בצפון, ארכיון | צילום: החדשות

"המשרד פועל להתחקות אחרי מקור המחלה, שככל הנראה נמצא בעדרי בקר שהיו באזור", נמסר ממשרד הבריאות. "משרד הבריאות שב ומרגיע את הציבור, ומבקש להקפיד לקרוא את ההנחיות של המשרד שנשארות כפי שהן", הדגישו. "סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה".

בשלב זה לא חל שינוי בהנחיות: חולים שטבלו במימי הנחלים זאכי, יהודייה, משושים וזוויתן החל מ-1 ביולי, עם חום מעל 38 מעלות שהתפתח פחות משלושה שבועות לאחר הטבילה מתבקשים לפנות לרופא המשפחה. מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול בנושא.

השתתף בהכנת הכתבה: גיא ורון.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/