שביתת אחיות (ארכיון) (צילום: עזרי עמרם, חדשות)
רשימת השירותים שיושבתו החל ממחר | צילום: עזרי עמרם, חדשות

האחיות הכריזו הבוקר (שני) על שביתה כוללת החל ממחר וללא הגבלת זמן, במחאה על ריבוי מקרי האלימות כלפי צוותים רפואיים. בהסתדרות האחיות פרסמו את הרשימה המלאה של השירותים שיושבתו או יפעלו במתכונת מצומצמת וקראו: "נבקשכם להיות קשובים להודעות בכלי התקשורת ולהנחיות הוועדים במקומות העבודה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ההנחיות‏ לשביתה ‏הועברו לכלל האחים והאחיות. בין היתר נכתב בהן כי בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד למענה ייחודי לפגים ונשים הרות בסיכון. בנוסף, תהיה תורנות בלשכות הבריאות למקרים דחופים בלבד כמו: כלבת, דלקת קרום המוח ומקרי התפרצות של מחלה מדבקת או מגיפה.

אחים ואחיות מפגינות מחוץ להדסה, ארכיון (צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות)
אחים ואחיות מפגינות מחוץ להדסה, ארכיון | צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות

מטופלים יידרשו להגיע ללשכות הבריאות שבהן יתבצעו בדיקות דם וסקירת יילודים באמצעות אחות תורנית. מרפאות חיסונים עבור הטסים לחו"ל יהיו סגורות בכול לשכות הבריאות ברחבי הארץ עד לתום השביתה.

בבתי החולים: הצוותים הסיעודיים לא יעבדו בשירותים האמבולטוריים, כולל מרפאות ומכונים אשפוזיים. חדרי ניתוח בכול מחלקות האשפוז יעבדו במתכונת שבת, במחלקות ‏טיפולי ‏נמרץ ‏יפעל ‏צוות ‏סעודי מצומצם וצוותים לשעת חירום יוקמו בכול בתי החולים. בנוסף, בבתי הספר לאחיות הצוותים הסיעודיים לא יעבדו כלל.

"איפה אתם, הציבור?" (צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות)
הפגנה מחוץ לבית החולים הדסה, ארכיון | צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות

ההנחיות לסוף השבוע: האחיות יפעלו במתכונת מיוחדת שבמסגרתה יינתנו טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות וטיפולים אונקלוגיים. כן יופעלו מכוני גסטרו ויחידות לאשפוז יום בלבד.

האחיות שובתות החל ממחר (צילום: חדשות 2)
האחיות שובתות החל ממחר | צילום: חדשות 2

מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שתומך בשביתה, נמסר בתגובה:"אסור להשלים עם נגע האלימות במערכת הבריאות. המדינה לא יכולה להמשיך לעמוד מנגד, בשעה שצוותי הסיעוד והרפואה, אשר מקדישים לילות כימים להצלת חיים, מותקפים מדי יום במקום עבודתם. אנו ניצבים ביחד עם האחיות והאחים, לזעוק את צעקתם עד שיהיה טיפול ומענה מקיף ואמיתי".

על פי דוח של הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות: יותר מ-3000 מקרים מתועדים ומדווחים בכל שנה. אבל רק כ-11% מהם דווחו למשטרה, ושיעור נמוך מהמקרים הגיעו למיצוי דין. 7.8% מכלל עובדי מערכת הבריאות דווחו על מקרי האלימות שחוו.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il