שלושה חשודים נעצרו בחשד שגרמו לשרפה הגדולה שפרצה לפנות בוקר (שלישי) בשמורת הטבע עינות צוקים הצמודה לכביש 90 באזור צפון ים המלח. לאורך הלילה והבוקר פעלו כוחות רבים ומטוסי כיבוי במטרה לבלום את התקדמות הלהבות. כ-500 דונם נשרפו עד כה, כביש 90 נחסם מצומת קליה ועד צומת מצוקי דרגות. בשל הנזק שנגרם למקום - השמורה תישאר סגורה למבקרים לאורך היום.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כוח משטרה הבחין ברכב שנוסע באופן מחשיד בכביש 90 סמוך לשעת הדיווח על השרפה. לאחר מרדף, עצרו אותו בכביש 1 ובבדיקה שעשו נמצאו משפכים ומבגדיהם של הנהג והנוסעים עלה ריח חריף של דלק. שלושת החשודים, תושבי מזרח ירושלים ועזרייה, בשנות ה-20 לחייהם נעצרו לחקירה ויובאו המשך לבית המשפט להארכת מעצרם.

מאמצי הכיבוי, הבוקר (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש, חדשות)
מאמצי הכיבוי, הבוקר | צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש, חדשות

על פי כוחות הכיבוי וההצלה, מעט לאחר השעה 2 לפנות בוקר התקבלה ההודעה הראשונית על הדליקה. בשלב ראשוני כוחות כיבוי בסיוע של כלים הנדסיים של צה"ל ומסוק משטרתי הוזעקו למקום על מנת לנסות להשתלט על הלהבות.

דוברות כב"ה מחוז יו"ש‎ (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש‎, חדשות)
השרפה סמוך לים המלח, הבוקר | צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש‎, חדשות

בשעות הבוקר הצטרפו ארבעה מטוסי כיבוי מטייסת הכיבוי "אלעד" למאמצים. כוחות הכיבוי הקימו חדר פיקוד קדמי בזירה, בראשותו של מפקד המחוז וחסמו את כביש 90 מצומת קליה בצפון ועד צומת מצוקי דרגות שבסמוך למרכז ים המלח.

500 דונם נשרפו (צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות)
500 דונם נשרפו | צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות
מאמצי הכיבוי לאורך הלילה (צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות)
מאמצי הכיבוי לאורך הלילה | צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות

לאחר מספר שעות, וכשעדיין לא הושגה שליטה על הלהבות, החלו כוחות הכיבוי להעריך את הנזקים שכבר קרו: כ-500 דונם של צמחיה שנשרפו ופגיעה של צמחיה וזני בעלי חיים נדירים שנפגעו. עוד נמסר מחוקרי השרפות, כי נבדקת האפשרות שהשרפה פרצה בתוצאה מהצתה מכוונת.

שמורת עינות צוקים (צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות)
שמורת עינות צוקים | צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות

לאחר הערכת מצב של גורמי החירום סמוך לשריפה שפרצה בשמורת הטבע עינות צוקים, הוכרזה שליטה על השרפה והוחלט לשחרר את מטוסי הכיבוי מהפעילות במקום. עם זאת כוחות הכיבוי יישארו במקום על מנת למנוע התפרצות מחודשת של הלהבות. נסיבות בהן פרצה הדליקה עדיין נבדקות.

סייע בהכנת הכתבה: ניר דבורי