התפשטות העכברת (צילום: חדשות)
נאסרה הכניסה לנחלים, היום | צילום: חדשות

על רקע התפרצות מחלת העכברת (לפטוספירוזיס) ברמת הגולן, משרד הבריאות פירסם היום (שני) הנחיות לציבור ואסר על רחצה בנחלים זאכי, יהודייה, משושים וזויתן. עד כה 27 בני אדם חשודים שחלו במחלה המדבקת, מחציתם אושפזו בבתי החולים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

במשרד הבריאות ציינו כי סימני המחלה אופייניים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, וכאבי שרירים. אצל חלק מהחולים תיתכן גם פגיעה בתפקודי כבד וכליה.

על פי הודעת המשרד, חולים עם מחלת חום מעל 38 מעלות שטבלו בנחלים שצוינו החל מ-1 ביולי ושחלו לפני פחות משלושה שבועות מתבקשים לפנות לרופא המשפחה בהקדם. מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפנות לרופא. בנוסף, הזהיר המשרד שלא לטבול באותם נחלים עד להודעה חדשה בנושא.

שלושה נחלים נוספים נסגרו (צילום: Doron Horowitz/Flash90, חדשות)
נחל זוויתן, ארכיון | צילום: Doron Horowitz/Flash90, חדשות

שלושה מהחולים מאושפזים בבית החולים זיו בצפת לאחר שרחצו בנחלים בדרום רמת הגולן. אל חדר המיון הם הגיעו אתמול, כשהם סובלים מתסמינים של המחלה. השלושה מאושפזים במחלקות פנימיות עד לקבלת תוצאות מדויקות של הבדיקות, שכבר נשלחו למעבדות מיוחדות במרכז הארץ.

מקור המחלה הוא בבעלי חיים, כמו פרות, סוסים ועכברים, שבצואתם נישאים החיידקים. מדובר בתופעה עונתית שחוזרת בכל שנה שבה הזרימה בנחלים חלשה, או בשנות בצורת כשאין מים שישטפו את הזיהום. כך החיידק מתרבה ויכול להדביק בני אדם.

פרות ברמת הגולן (צילום: החדשות)
פרות ברמת הגולן | צילום: החדשות

למחלה שני שלבים: השלב הראשון, שנמשך 4-9 ימים, מלווה בתסמינים שמזכירים שפעת פשוטה: כאבי שרירים, חום גבוה, בחילות, דלקת בלחמית העין, שלשולים והקאות. לאחר מכן יורד החום, אך ללא טיפול אנטיביוטי המחלה תחזור, אלא שהפעם היא תופיע עם פגיעה ורידית, דלקת קרום המוח או שניהם. ללא טיפול רפואי מיידי, מי שהמחלה חוזרת אצלו ככל הנראה ייאלץ להתאשפז ותהליך ההחלמה עלול להימשך זמן רב.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/