המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו ביקר היום (שלישי) באתרי שייט בגליל העליון בעקבות התפרצות מחלת העכברת. גרוטו הדגיש כי כול אתרי השייט, שיש בהם זרימה, בגליל העליון בטוחים לרחצה. גרוטו הוסיף כי עד כה נבדקו 381 מקרים של חולים בחשד לעכברת, מתוכם פחות מ-10% אובחנו שהם אכן סובלים ממנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"יש לנו שתי מטרות כרגע", אמר פרופ' גרוטו. "הראשונה - ללמוד מקרוב ולראות מה בדיוק המצב באותם מקומות שיש את הבעיה ולראות איך אפשר לפתור אותה כמה שיותר מהר. השנייה - לחזק את הידיים של התושבים ושל מי שמגיע לפה".

לדבריו, אחרי בדיקת משרד הבריאות יש הרבה מאוד מקומות שאפשר להגיע אליהם. "אין שום בעיה לבלות בנחלים ולשחות שבדקנו", הוסיף. "אפשר לבוא לטייל במקומות רבים נוספים. אני קורא לציבור לבוא לטייל בצפון. גם עכשיו וגם לקראת החגים".

מוקדם יותר היום נפגשו שר החקלאות אורי אריאל ומנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין. "היכולת לטפל בנושא הזיהום בנחלים בטווח הקצר והארוך תלוי בשיתוף הפעולה בין המשרדים. יש לפתור זאת על ידי השבת מים לנחלים, הרחקת הבקר מהנחלים וטיפול בחקלאות על ידי אספקת מים ממקורות אחרים", אמר גולדשטיין.

השר אריאל הוסיף: "רוב מוחלט של הנחלים והמעיינות בצפון בטוחים לרחצה וכל מקום שמשרד הבריאות לא סגר הוא פתוח ומאושר לרחצה. אני קורא לכם להישמע להוראות משרד הבריאות אך יחד עם זאת, מזמין אתכם לכאן, המקומות מרהיבים והטמפרטורה נהדרת".

אתרי התיירות השונים בצפון הארץ כבר נפגעו במיליונים בשל בהלת העכברת, והם חוששים שהתיירים לא יגיעו לאזור - גם בתקופת החגים. בתחילת השבוע הם החלו בקמפיין חדש לקראת חגי תשרי הקורא לישראלים לחזור ולטייל באזור.

"המצב תחת שליטה" (צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים, חדשות)
"המצב תחת שליטה" | צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים, חדשות

מנהלי אתר התיירות שמרו כמה מאות אלפי שקלים על מנת להשקיע בקמפיין שיעודד תיירות חוץ להגיע לצפון, אך כעת, בשל המשבר הנוכחי - התקציב יופנה לטובת עידוד תיירות פנים. במקביל, בעלי העסקים טוענים היום שמשרד התיירות לא מספק להם את הסיוע לו הם זקוקים. לטענתם אף אחד מהמשרד לא דיבר איתם, בקשות לעזרה או תמיכה טרם נענו.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס באולפן "שש עם עודד בן עמי", לבהלה שהחלה בשבוע שעבר וקרא למטיילים להמשיך ולהגיע למסלולי הטיולים בצפון: "אין סיבה לפאניקה", אמר המנכ"ל. "בטוח ומאוד יפה לטייל, אין לנו ארץ אחרת לטייל בה".

בר סימן טוב חזר והדגיש לאורך הריאיון כי מלבד ששת מקורות המים הנגועים, יתר המסלולים בטוחים לטיול ואין סכנת הידבקות במחלה. "יש את המחלה, היא נמצאת כיום בשישה נחלים, אבל אפשר ללכת לטייל", טען. "אפשר לטבול במקורות המים שהם לא הנחלים האלה ולהקפיד על הוראות משרד הבריאות".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/