הבהלה שעוררו השמועות על הופעת מחלת ה"עכברת" בנחלי הגולן והשפעותיה על מתרחצים משפיעה גם על עסקי התיירות בצפון, שזו להם שנה שאינה כה עמוסה בין כך ובין כך. היום (שני) נודע כי ענף התיירות בצפון בכלל ובגולן בפרט סובל הקיץ ממיעוט בתיירות פנים בעקבות שנה שחונה וזרימה חלשה בנחלים. כך, מוסיפה הבהלה לעכברת לדאגה הנוגעת להכנסות בענף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

לדברי תושבים בצפון, בגלל הזרימה החלשה בנחלים, בעיקר באזור דרום הגולן, אין צורך דווקא בעכבר או חולדה שבצואתם נישאים חיידקי המחלה הזיהומי; מספיקה פרה המטילה את מימיה בתוך מים עשויה לגרום לזיהום - בעיקר באזורים שבהם מים עומדים.

באזור צפון הגולן, היכן שזרימת הנחלים חזקה יותר גם כעת, כמו גם בכל אתרי הקייאקים, לא קיים חשש לזיהום והכל ממשיך כרגיל. עד עתה, ארבע שמורות טבע בלבד נסגרו לצורך בדיקה מחשש שבהם ניתן להידבק ב"עכברת": נחל זויתן, משושים, יהודיה והזאכי. מלבד הללו, כל נחלי הצפון נבדקו ביומיים האחרונים והממצאים היו תקינים, ובאתרי התיירות בצפון חוזרים ומדגישים לתיירים כי אפשר וכדאי להגיע ולנפוש.

מוקדם יותר פרסם משרד הבריאות הנחיות לציבור ואסר על רחצה בארבעת הנחלים, מאחר ש-27 בני אדם חשודים שחלו במחלה המדבקת, ומחציתם אושפזו בבתי החולים.

על פי הודעת המשרד, חולים עם מחלת חום מעל 38 מעלות שטבלו בנחלים שצוינו החל מ-1 ביולי ושחלו לפני פחות משלושה שבועות מתבקשים לפנות לרופא המשפחה בהקדם. מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפנות לרופא. בנוסף, הזהיר המשרד שלא לטבול באותם נחלים עד להודעה חדשה בנושא.

מקור המחלה הוא בבעלי חיים, כמו פרות, סוסים ועכברים, שבצואתם נישאים החיידקים. מדובר בתופעה עונתית שחוזרת בכל שנה שבה הזרימה בנחלים חלשה, או בשנות בצורת כשאין מים שישטפו את הזיהום. כך החיידק מתרבה ויכול להדביק בני אדם.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/