שלושה נחלים נוספים נסגרו (צילום: Doron Horowitz/Flash90, חדשות)
נחל זוויתן נסגר בשל זיהום | צילום: Doron Horowitz/Flash90, חדשות

בשיא עונת הטיולים - מסלולים בצפון נסגרו בשל זיהום קולי: בימים האחרונים אושפזו כ-12 בני אדם שככל הנראה נדבקו במחלת העכברת (לפטוספירוזיס), זאת לאחר שרחצו במקורות מים ברמת הגולן שזוהמו על ידי בעלי חיים שנשאו את החיידק שגורם למחלה הזיהומית. בעקבות ההתפרצות, נאסרה כניסת המטיילים לנחלי הזוויתן והזאכי, שבהם הופיעו הזיהומים, ומשרד הבריאות החל לבדוק את הנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

במרכז הרפואי "זיו" בצפת עדיין מאושפזים שלושה מטופלים שרחצו בנחלי הגולן והגיעו אתמול (ראשון) לחדר המיון כשהם סובלים מתסמינים של מחלת העכברת. השלושה מאושפזים במחלקות פנימיות עד לקבלת תוצאות מדויקות של הבדיקות, שנשלחו למעבדות מיוחדות במרכז הארץ.

מקור המחלה הוא בבעלי חיים כמו פרות, סוסים ועכברים, שבצואתם נישאים החיידקים. מדובר בתופעה עונתית שחוזרת בכל שנה שבה הזרימה בנחלים חלשה או בשנות בצורת כשאין מים שישטפו את הזיהום. כך החיידק מתרבה ויכול להדביק בני אדם.

פרות בטבע (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

למחלה שני שלבים. השלב הראשון, שנמשך 4-9 ימים, מלווה בתסמינים שמזכירים שפעת פשוטה: כאבי שרירים, חום גבוה, בחילות, דלקת בלחמית העין, שלשולים והקאות.

לאחר מכן החום יורד, אך ללא טיפול אנטיביוטי המחלה תחזור בשנית, אלא שהפעם היא תופיע עם פגיעה ורידית, דלקת קרום המוח או שניהם. ללא טיפול רפואי מיידי, מי שהמחלה חוזרת אצלו ככל הנראה יצטרך אשפוז ותהליך ההחלמה עלול להימשך זמן רב.

"מי שהיה במקומות חשודים - שילך להיבדק"

"אם נותנים ישר בקרת אנטיביוטיקה אז יותר ברור שתהיה החלמה", מסביר ד"ר ערן טל אור, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי פדה פוריה ויו"ר האיגוד לרפואה דחופה. לדבריו, לא קיים חיסון לחיידק והדרך הטובה ביותר למנוע את המחלה היא להימנע מרחצה במקומות שבהם ידוע על התפרצות הזיהום.

"מי שהיה במקומות חשודים עם מים עומדים, בייחוד בתקופה הנוכחית ברמת הגולן, שילך להיבדק", ממליץ ד"ר טל אור. "אם הם היו במקומות כאלה ואחרי זה יש להם תסמינים שמזכירים אפילו שפעת פשוטה לפנות ישר לבדיקה רפואית".

במועצה אזורית הגליל העליון ביקשו להבהיר כי "במים הזורמים בנחלי הגליל העליון לא התגלה שום ממצא שעלול להדביק במחלת העכברת". במשרד הבריאות פתחו בבדיקת ההתפרצות ומסרו כי מקור המחלה ככל הנראה במקור מים ברמת הגולן. המשרד בודק את הנושא ופועל בשיתוף עם רשות הטבע והגנים והרשויות המקומיות. "בכל מקרה יש לפעול בהתאם לשילוט במסלולי טיולים ברמת הגולן, ומומלץ שלא להיכנס למקווי מים עומדים", מסרו במשרד.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/