תיעוד רחפן של רשות הטבע והגנים מראה עד כמה נרחב הנזק מהשרפה שפרצה באזור צפון ים המלח: כ-500 דונמים עלו באש, והשמורה תישמר סגורה למבקרים לאורך כל היום גם לאחר השגת שליטה על האש. בתוך כך, שלושה חשודים נעצרו בחשד להצתת השרפה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי אלדד חזן, מנהל שמורת טבע עיינות צוקים, "הנזק לשמורה הוא גדול – כמה מאות דונמים שנשרפו במהלך הלילה. אנחנו מאמינים שהשטח ישתקם, אבל הנזק לאותם בעלי חיים קטנים – זוחלים, חרקים, כל אותם בעלי חיים מיוחדים שעינות צוקים נודעת בהם - הוא קשה בחלקים שבהם נשרפה השמורה".

חזן מוסיף כי מקור האש הוא בהצתה. "בוצעה הצתה בחלקה הדרומית של שמורת עינות צוקים ואנחנו, אנשי רשות הטבע והגנים, יחד עם כוחות כיבוי מכל האזור וכוחות משטרה מכל המרחב נלחמנו באש וכרגע השתלטנו עליה. אנו נערכים להמשך פעולות מחשש שהאש תתפשט שוב ומקווים שנצליח לפתור את העניין הזה".

כוח משטרה הבחין ברכב שנוסע באופן מחשיד בכביש 90 סמוך לשעת הדיווח על השרפה. לאחר מרדף, עצרו אותו בכביש 1 ובבדיקה שעשו נמצאו משפכים ומבגדיהם של הנהג והנוסעים עלה ריח חריף של דלק. שלושת החשודים, תושבי מזרח ירושלים ועזרייה, בשנות ה-20 לחייהם נעצרו לחקירה ויובאו המשך לבית המשפט להארכת מעצרם.

שמורת עינות צוקים (צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות)
השמורה עולה באש | צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות

על פי כוחות הכיבוי וההצלה, מעט לאחר השעה 2 לפנות בוקר התקבלה ההודעה הראשונית על הדליקה. בשלב ראשוני כוחות כיבוי בסיוע של כלים הנדסיים של צה"ל ומסוק משטרתי הוזעקו למקום על מנת לנסות להשתלט על הלהבות.

דוברות כב"ה מחוז יו"ש‎ (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש‎, חדשות)
השרפה סמוך לים המלח, הבוקר | צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש‎, חדשות

בשעות הבוקר הצטרפו ארבעה מטוסי כיבוי מטייסת הכיבוי "אלעד" למאמצים. כוחות הכיבוי הקימו חדר פיקוד קדמי בזירה, בראשותו של מפקד המחוז וחסמו את כביש 90 מצומת קליה בצפון ועד צומת מצוקי דרגות שבסמוך למרכז ים המלח.

500 דונם נשרפו (צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות)
500 דונם נשרפו | צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות

לאחר מספר שעות, וכשעדיין לא הושגה שליטה על הלהבות, החלו כוחות הכיבוי להעריך את הנזקים שכבר קרו: כ-500 דונם של צמחיה שנשרפו ופגיעה של צמחיה וזני בעלי חיים נדירים שנפגעו. עוד נמסר מחוקרי השרפות, כי נבדקת האפשרות שהשרפה פרצה בתוצאה מהצתה מכוונת.

מאמצי הכיבוי לאורך הלילה (צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות)
מאמצי הכיבוי לאורך הלילה | צילום: ארז ברוכי רשות הטבע והגנים, חדשות

לאחר הערכת מצב של גורמי החירום סמוך לשריפה שפרצה בשמורת הטבע עינות צוקים, הוכרזה שליטה על השרפה והוחלט לשחרר את מטוסי הכיבוי מהפעילות במקום. עם זאת כוחות הכיבוי יישארו במקום על מנת למנוע התפרצות מחודשת של הלהבות. נסיבות בהן פרצה הדליקה עדיין נבדקות.