נחל בצפון, ארכיון (צילום: החדשות)
נחל בצפון, ארכיון | צילום: החדשות

במשרד הבריאות התקיים הבוקר (ראשון) דיון חירום בנושא התפרצות מחלת העכברת במספר נחלים ברמת הגולן בניסיון לבלום את התפשטותה. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בדיון שעד כה נדבקו 42 בני אדם במחלה, מתוכם 34 אומתו באמצעות בדיקת מעבדה כחולי עכברת. מנכ"ל המשרד מסר כי ישנם 242 חולים נוספים שחשודים שנדבקו במחלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדיון השתתפו נציגים ממשרדי הבריאות, החקלאות והאוצר, רשות הטבע והגנים, רשות המים, התאחדות מגדלי הבקר ורשויות מקומיות בצפון. אחרי הדיון אמר ראש המועצה האזורית הגליל העליון גיורא זלץ כי "הדגשנו לשר ולמנהלי משרדי הממשלה כי הנזקים הם בהיקף של מיליוני שקלים. הכי חשוב שמשרדי הבריאות והתיירות יפעלו מהר ויעזרו להבהיר לציבור הרחב בעזרת מידע אמין ועדכני היכן מותר לרחוץ ולשוט, כי בנחלי הגליל הבדיקות לא מצאו כל מניעה לרחוץ". עוד הוא הוסיף כי "דנו על דרכי מניעת היווצרות מוקדי חיידקים בבריכות של מים עומדים. ביקשנו כי עקב היקף הפגיעה המשמעותי יש צורך בפיצוי התיירים".

לקראת החגים העסקים בצפון מתכונת תפוסה מלאה (צילום: חדשות)
נחל יהודיה, ארכיון | צילום: חדשות

בצפון מדווחים על ירידה משמעותית של עשרות אחוזים במספר המטיילים והנופשים בצפון, עם חודש אוגוסט חלש מאוד ביחס לציפיות. ראשי הרשויות ומנהלי אתרי התיירות מקווים שההנחיות הנרחבות שהופצו בשבוע האחרון יצומצמו כדי לאפשר לאנשים לחזור ולהרגיש בטוחים כשהם באים לבלות בנחלים.

עד כה נסגרו למבקרים שבעה מקורות מים: נחלי הזוויתן, המשושים, היהודייה, הזאכי, הג'ילבון, פארק הירדן והמג'רסה. ברשות הטבע והגנים החלו להזרים מים נקיים על מנת להוריד את רמות הזיהום והרשויות בגולן ובגליל קוראות למטיילים לחזור לנפוש באזור.

התפשטות העכברת (צילום: חדשות)
חשש לזיהום עכברת בנחלים ברמת הגולן‎ | צילום: חדשות

מלבד מספר אתרים מצומצם, הרוב המכריע של כל אתרי התיירות בצפון פתוח ובטוח לרחצה ולהנאה. עד כה אובחנו יותר מ-30 בני אדם שלקו במחלה, בהם נער שלקה בדלקת קרום הלב.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/