אתרי התיירות השונים בצפון הארץ כבר נפגעו במיליונים וכעת הבינו שאת הזמן הקריטי ביותר - חודשי הקיץ - הם כבר הפסידו בשל בהלת העכברת וחוששים שהתיירים לא יגיעו לאזור - גם בתקופת החגים. היום (ראשון) הם החלו בקמפיין חדש לקראת חגי תשרי הקורא לישראלים לחזור ולטייל באזור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנהלי אתר התיירות שמרו כמה מאות אלפי שקלים על מנת להשקיע בקמפיין שיעודד תיירות חוץ להגיע לצפון, אך כעת, בשל המשבר הנוכחי - התקציב יופנה לטובת עידוד תיירות פנים. במקביל, בעלי העסקים טוענים היום שמשרד התיירות לא מספק להם את הסיוע לו הם זקוקים. לטענתם אף אחד מהמשרד לא דיבר איתם, בקשות לעזרה או תמיכה טרם נענו.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הגיע הערב לאולפן "שש עם עודד בן עמי", התייחס לבהלת מחלת העכברת שהחלה בשבוע שעבר וקרא למטיילים להמשיך ולהגיע למסלולי הטיולים בצפון: "אין סיבה לפאניקה", אמר המנכ"ל. "בטוח ומאוד יפה לטייל, אין לנו ארץ אחרת לטייל בה".

בר סימן טוב חזר והדגיש לאורך הריאיון כי מלבד ששת מקורות המים הנגועים, יתר המסלולים בטוחים לטיול ואין סכנת הידבקות במחלה. "יש את המחלה, היא נמצאת כיום בשישה נחלים, אבל אפשר ללכת לטייל", טען. "אפשר לטבול במקורות המים שהם לא הנחלים האלה ולהקפיד על הוראות משרד הבריאות".

בדיון החירום שהתקיים היום בנושא התפרצות מחלת העכברת במשרד הבריאות, משרדי הממשלה קבעו שורת צעדים שינקטו יחד כדי למגר את המחלה. בין הצעדים: גידור מעיינות ומניעת גישה לבקר, הזרמת מים נקיים וחיסון עדרים נגועים. סגן שר הבריאות ליצמן אמר: "המצב תחת שליטה ואנו מבקשים מהציבור להישמע להוראות".

"המצב תחת שליטה" (צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים, חדשות)
"המצב תחת שליטה" | צילום: עידו שקד, רשות הטבע והגנים, חדשות

בישיבה השתתפו סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות והמשנה למנכ"ל, מנכ"ל משרד התיירות, נציגי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, מועצות מקומיות, רשות המים וארגון מגדלי הבקר. בפגישה הוצגו נתונים עדכניים של התפרצות מחלת העכברת, לפיהם 242 בני אדם נבדקו בחשד להידבקות במחלה, מתוכם 42 חולים שנדבקו בוודאות.

הצדדים סיכמו שהמשרדים השונים יפעלו בתיאום כדי להוציא לפועל את הצעדים שלדעתם יביאו למיגור המחלה. הצעד הראשון שנקבע הוא הסדרת מקורות השתייה ושטחי המרעה של הבקר בגולן ובגליל וגידור המעיינות באזור כך שלחיות נגועות לא תהיה גישה למקורות המים.

הצעד השני שנקבע הוא הזרמת מים על ידי רשות המים למעיינות. "הובהר כי רוב המאמצים צריכים להיות מושקעים בהסדרה של נושא הבקר וחזירי הבר החופשיים שמעבירים את המחלה", נקבע בדיון. עוד הוחלט לחסן עדרים נגועים וכן לפעול לשיפור רמת התברואה באזור על ידי הרשויות המקומיות.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/