בת האחות, אסתי איילין קובו (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

האחיות בכל רחבי הארץ שובתות היום (רביעי) במחאה על האלימות נגד צוותים רפואיים בכלל ותקיפת האחות רחלי ברוך בבית החולים בבאר יעקב ביום שני בפרט. בתה של ברוך, אסתי איילין קובו, אמרה באירוע בבית החולים אסף הרופא בו מאושפזת אמה כי "אסור להשלים עם מצב כזה, רק לפני שנה נשרפה למוות אחות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

קובו הודתה לצוות הרפואי שטיפל באמה ואמרה כי "המשפחה המומה וכואבת, לא מעכלת את הפגיעה האלימה שספגה אמנו היקרה". היא הוסיפה וסיפרה כי "רחלי היא אחות מסורה, רחמנייה ממש שהקדישה את מיטב שנותיה וממשיכה להקדיש לטובת טיפול מסור לחולים".

"שלשום במהלך משמרת שגרתית חדר לבית החולים שמואל הרופא מטופל לשעבר שדרש להתאשפז שוב מסיבותיו שלו ותקף אותה", שחזרה קובו. "הוא פגע בה רק כי היא לובשת מדים, כי היא אחות, חלק מצוות רפואי. זה בלתי נתפס. חשוב לנו להעביר מסר להתפלל שהמקרה הזה יביא לשינוי. אולי הפעם מקבלי ההחלטות יבינו את תפקידם החשוב ליצור תרבות סובלנית יותר, אלימה פחות וכזו שיש בה אפס סובלנות לאלימות".

בעצרת מחאה בירושלים עמדו האחיות דקת דומייה במחאה על האלימות, והניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "די לאלימות נגדנו" ו"אפס סובלנות לאלימות". האחיות משביתות את כל בתי החולים ברחבי הארץ, כל קופות החולים וטיפת חלב. מלבד השבתת מערכת הבריאות, הסתדרות האחיות ארגנה עצרת מחאה נגד האלימות המתגברת נגד צוותי רפואה ברחבי הארץ.

ביום שני בערב נדקרה ברוך בבטנה על ידי נתין זר מאריתריאה בשנות ה-30 לחייו. היא הובהלה לבית החולים אסף הרופא, שם נכנסה לחדר ניתוח. הגבר נעצר, ושוטרים שהוזעקו למקום העבירו אותו לחקירה.

"אני מיואשת, נמצאות לבד במערכה". ארכיון (צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות)
המחאה בהדסה, הבוקר | צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות
"איפה אתם, הציבור?" (צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות)
"אפס סובלנות לאלימות" | צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות

אתמול הוארך מעצר הדוקר ב-6 ימים. בחקירתו טען כי "אני לא דקרתי אף אחד, אני לא זוכר את זה. אני בנאדם חולה במחלה קשה, אני הרגשתי לא טוב, שתיתי הרבה אלכוהול, הלכתי לקבל טיפול ולא זוכר מה קרה שם אבל אני לא דקרתי".

עורך דינו של החשוד בדקירה עבד אבו עמאר מהסנגוריה הציבורית אמר כי "זהו המעצר הראשון שלו ובשלב הזה אנחנו לא חשופים לחומרי החקירה. אין לנו כמעט אינפורמציה. נגיב בהתאם כשנחשף לחומרי החקירה‎".