המו"מ בין האחיות הרפואיות למשרד הבריאות הסתיים ללא תוצאות, כך הודיעה הלילה (בין שני לשלישי) הסתדרות האחיות. לאור כישלון המגעים החל מהבוקר - וללא הגבלת זמן - האחיות ישבתו במוסדות בריאות ברחבי הארץ, ביניהן בתי חולים וקופת חולים "כללית" ו"מאוחדת", במחאה על האלימות כלפי הצוותים הרפואיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

משעות הצהריים ועד השעות הקטנות של הלילה הסתובבה יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן במסדרונות משרד הבריאות בירושלים על מנת להגיע למתווה מבלי לצאת לשביתה. הצדדים הביעו תקווה שיצליחו להגיע להסכם שיניח את דעתן של האחיות, בעוד אלו טוענות בזעם כי הממשלה לא מיישמת את מסקנות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות שהתקבלו לפני 9 חודשים.

"הדיונים הסתיימו ללא תוצאות", נמסר מטעם הסתדרות האחיות לאחר לילה של מגעים קדחתניים. "מחר תתקיים שביתת אחיות בכל מוסדות הבריאות".

"אני מיואשת, נמצאות לבד במערכה". ארכיון (צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות)
האחיות פותחות בשביתה | צילום: בית החולים הדסה‎, חדשות

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, אמרה הבוקר בריאיון לאפי טריגר בגלי צה"ל כי השביתה תימשך: "די לאלימות – לא נהפוך לשק אגרוף, ככה אי אפשר להמשיך לעבוד. על ח"כ שמאיימים עליו שמים שמירה, רק אותנו הפקירו. רק לפני שבועיים אחות שהגיעה למשמרת ערב נדקרה ושכבה מעל לשבועיים מחוסרת הכרה ומונשמת. לא יעלה על הדעת שאחות שמגיעה למשמרת לא יודעת אם היא תחזור הביתה בשלום. מה עוד צריך לקרות לפני שבמדינה הזו יתעוררו?".

לדברי כהן, "הסעיף הכי חשוב זה הענישה – האזרח צריך לדעת שיהיה שיפוט מהיר והוא יישב בבית סוהר". כהן התייחסה גם לניסיונות לעצור את השביתה: "הייתה בלילה התקדמות במגעים לגבי מיגור האלימות, אבל לא יכולתי לחתום על הסכם שלא מתייחס לעומסים במערכת הבריאות. זה מאבק גם למען הזקנה במסדרון, זה לא מאבק רק של האחיות – הוא צריך להיות של כל אזרחי ישראל, שצריכים לחכות כל כך הרבה בבתי החולים".

הסתדרות האחיות הודיעה אתמול שתפתח בשביתה כוללת החל מהבוקר וללא הגבלת זמן, זאת בעקבות ריבוי מקרי האלימות כלפי הצוותים הרפואיים במערכת הבריאות. בהודעה שפרסמה הסתדרות האחיות נכתב כי השביתה מגיעה "לאור אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות" ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות שהתקבלו לפני תשעה חודשים.

אילנה כהן, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
אילנה כהן, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

השביתה תתקיים בקופות החולים של "כללית" ו"מאוחדת", בעוד בקופות החולים של "לאומי ו"מכבי" עובדי הרפואה לא ישבתו מכיוון שאינם מאוגדים תחת הסתדרות האחיות.

מחאת האחיות: איך תורגש השביתה?

ההנחיות‏ לשביתה ‏הועברו לכלל האחים והאחיות. בין היתר נכתב בהן כי בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד למענה ייחודי לפגים ונשים הרות בסיכון. בנוסף, תהיה תורנות בלשכות הבריאות למקרים דחופים בלבד כמו: כלבת, דלקת קרום המוח ומקרי התפרצות של מחלה מדבקת או מגיפה.

מטופלים יידרשו להגיע ללשכות הבריאות שבהן יתבצעו בדיקות דם וסקירת יילודים באמצעות אחות תורנית. מרפאות חיסונים עבור הטסים לחו"ל יהיו סגורות בכול לשכות הבריאות ברחבי הארץ עד לתום השביתה.

בבתי החולים: הצוותים הסיעודיים לא יעבדו בשירותים האמבולטוריים, כולל מרפאות ומכונים אשפוזיים. חדרי ניתוח בכול מחלקות האשפוז יעבדו במתכונת שבת, במחלקות ‏טיפולי ‏נמרץ ‏יפעל ‏צוות ‏סעודי מצומצם וצוותים לשעת חירום יוקמו בכול בתי החולים. בנוסף, בבתי הספר לאחיות הצוותים הסיעודיים לא יעבדו כלל.

ההנחיות לסוף השבוע: האחיות יפעלו במתכונת מיוחדת שבמסגרתה יינתנו טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות וטיפולים אונקלוגיים. כן יופעלו מכוני גסטרו ויחידות לאשפוז יום בלבד.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/