מועברת ע"י יתוש, קדחת הנילוס (צילום: רויטרס, חדשות)
מועברת ע"י יתוש, קדחת הנילוס | צילום: רויטרס, חדשות

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי יתושים הנגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס נתגלו באזורים רבים בארץ. בעקבות כך הנחה המשרד את הרשויות המקומיות הרלוונטיות להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה בשטחן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

העובדה כי נמצאו יתושים באזורים רבים מעידה ככל הנראה על נוכחות של הנגיף בכל הארץ - גם באזורים שלא נדגמו - ומחדדת את ההנחיה כי על כל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים. זאת, על ידי הרחבת פעולות הפיקוח והדברה.

מהמשרד הנמסר עוד כי הנחיה זו מקבלת משנה חשיבות בימים של חופשת הסוכות, שבה רבים שוהים בערבים ובלילות מחוץ לבתים כשהם חשופים יותר לעקיצות יתושים.

הרשויות שבהן התגלו היתושים הנגועים בחודש ספטמבר: מועצה אזורית מטה יהודה, מועצה אזורית משגב, מועצה אזורית עמק חפר, רמת השרון, מועצה אזורית מטה אשר ומועצה אזורית גליל עליון, מועצה אזורית שער הנגב, שדרות, מועצה אזורית גליל תחתון, מועצה אזורית עמק יזרעאל, מועצה האזורית זבולון, מועצה אזורית עמק המעיינות, מועצה אזורית גזר, מועצה אזורית מגילות, מועצה אזורית מנשה, מועצה אזורית מגידו, מועצה אזורית אלונה, מועצה אזורית גוש עציון, מועצה אזורית הגלבוע, מזכרת בתיה, קריית עקרון, קיסריה ופרדס חנה-כרכור.

תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים בהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים עלולה המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת במוח ואף למוות. מאחר שלא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לבני האדם.

בישראל מופעל מערך בין משרדי לאיתור נגיף קדחת הנילוס המערבי על ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על ידי המשרד להגנת הסביבה, וזיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעות במעבדות משרד הבריאות.