הזרקת בוטוקס – גם לנשים צעירות: עד לא מזמן היה מדובר בטרנד של בני ה-40 פלוס, אבל היום גם נשים צעירות יותר לא מסתפקות במה שנתן הטבע, ולא חוששות להזריק לפניהן חומרים שונים כדי להשיג את מראה הפנים המפוסלות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

"יותר נשים בנות פחות מ-30 מגיעות לבצע טיפולים אסתטיים קלים – כלומר, הזרקות", מציין פרופסור יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים רמב"ם בחיפה. החומר המוזרק נקרא חומצה היאלורונית, חומר הקיים בגוף באופן טבעי. כעבור שנה הוא נעלם, וצריך לחזור על הטיפול פעם נוספת. "בכל טיפול רפואי יכולים להיות סיבוכים", מבהיר ד"ר לוי. "במקרה הספציפי של חומצות היאלורוניות, לפעמים מופיעות גבשושיות, ויכול להתפתח זיהום שיגרום לשפה להתנפח - אבל אחר כך זה נעלם".

נתונים של האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית ומשקמת (AAFPRS) מראים כי בשנת 2015 דווח על עלייה של 64% במספר האנשים מתחת לגיל 30 שפנו לקבלת טיפולים מהסוג הזה. על פי סקר שפרסם האיגוד, 82% מהאנשים הודו כי מפורסמים כמו קיילי ג'נר השפיעו על החלטתם לעבור ניתוחים פלסטיים.

בוטוקס (צילום: באדיבות ד"ר לוי אברהם, חדשות)
צילום: באדיבות ד"ר לוי אברהם, חדשות

העלייה בביקוש לטיפולים מסוג הזה היא תוצאה של שיווק אגרסיבי מאוד ושינויים בתפיסת הגוף האידאלי – זאת, בין היתר, בשל דמויות מפורסמות כמו הנשים למשפחת קרדשיאן. לדברי לוי, גם התקשורת לא חפה מאשמה. אך ישנו גם הסבר סוציולוגי לתופעה: פרופסור יוסי חייק, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בתל השומר, מסביר כי לדעתו בני האדם הולכים והופכים דומים יותר אחד לשני, או מחפשים להיות דומים אחד לשני. "תוסיפו לזה את האובססיה האוניברסאלית לצילומי סלפי, והנה קיבלתם את ההסבר למקור המרכזי של הטירוף הזה", הוא מוסיף.

הסבר נוסף להתרחבות התופעה הוא ההתקדמות הרפואית והטכנולוגית בשנים האחרונות: הטיפולים כיום מחזיקים זמן רב יותר, ואם בעבר הם החזיקו חצי שנה לכל היותר, כעת תעבור כמעט שנה עד שיהיה צורך לחזור על הטיפול. מדובר בפרט משמעותי, שכן מדובר בעסק יקר מאוד: טיפול טיפוסי עולה 2,400-1,600 שקלים. מדובר בהכנסה משתלמת במיוחד לרופאים, שמבצעים את ההליכים גם באופן פרטי, אבל ב-10% הם מסרבים לבצע את ההליכים – בעיקר כשההליך המבוקש הוא קיצוני, או כשהציפיות אינן ריאליות.