"שתיית קפה - ערובה לאריכות ימים" (צילום: limpido, 123RF)
מאריך ומשפר חיים (אילוסטרציה) | צילום: limpido, 123RF

שותים כל יום שלוש כוסות קפה ומרגישים אשמים? אין סיבה - יש סיכוי שאפילו הארכתם במידת מה את תוחלת החיים שלכם. מחקר חדש, שנערך במשך 16 שנים בהשתתפות יותר מחצי מיליון בני אדם מרחבי העולם, גילה כי מי שלוגמים מדי יום שתיים עד שלוש כוסות קפה הקטינו את סיכוייהם למות בטרם עת בלא פחות מ-18%. גם אלה שהסתפקו בכוס קפה בודדת ביום צמצמו את סיכוייהם למוות מוקדם ב-12%.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לא משנה אם מדובר באספרסו, קפה הפוך, קפה קר או אפילו קפה נטול קפאין - כל סוגי הקפה הובילו לאותן תוצאות. עוד נמצא קשר בין שתיית קפה למניעת מחלות כמו סוכרת, מחלות לב, סרטן, שבץ, מחלות בדרכי הנשימה ופגיעה בכליות.

ממשקה מסוכן - למומלץ (ארכיון) (צילום: לרה סרגינקוב, פייסבוק)
ממשקה מסוכן - למומלץ (ארכיון) | צילום: לרה סרגינקוב, פייסבוק

במשך השנים נחשב הקפה למשקה שנוי במחלוקת: היו מי שהמליצו להמנע לחלוטין משתיית קפה, אחרים המליצו על הפחתת הצריכה. אולם בשנים האחרונות המגמה משתנה ונמצא דווקא קשר בין שתיית קפה לשיפור הבריאות - בשנים האחרונות מצאו חוקרים כי הקפה מפחית את הסיכוי לחלות באלצהיימר, מחלות כבד ומחלות לב.

עם זאת, חשוב לזכור כי לקפה יש גם תופעות לוואי, כמו פגיעה בשינה וסיכון לעלייה בחומציות הקיבה. לכן, המומחים עדיין ממליצים גם לחובבי המשקה הגדולים ביותר שלא לעבור את רף חמש הכוסות ביום.