ליקוי חמה נדיר מעורר התרגשות גדולה - לפחות בחלק אחד של העולם: בחצי הכדור המערבי נערכים לליקוי חמה מלא שייראה מחר (שני) בשמיים. זהו אחד מהאירועים האסטונומיים החשובים ביותר בדורנו שהולך להתרחש מעל כל שטחה של ארצות הברית - מה שקרה בפעם האחרונה לפני 99 שנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

מאות מליונים צפויים לצפות באירוע הזה, שהוא ללא ספק אירוע של פעם בחיים. בכל מדינה בארצות הברית ייראה לפחות ליקוי חלקי - ומי שיהיה במסלול המצומצם של הליקוי המלא, יחווה חשיכה פתאומית שתארך כשתי דקות. אירועי צפייה המוניים ייערכו בלפחות 12 מדינות ברחבי ארצות הברית.

כאן בארץ, לעומת זאת, אין טעם לשריין מקום במרפסת, פשוט כי הליקוי לא ייראה מישראל - ואין גם למה לצפות: ליקוי חמה מלא לא צפוי באזורנו בתקופת חיינו. זה אירוע נדיר למדי וגם מקומי מאוד.

ליקוי חמה מלא. אירוע נדיר (צילום: רויטרס)
ליקוי חמה מלא. אירוע נדיר | צילום: רויטרסאז מה זה בדיוק ליקוי חמה ואיך הוא מתרחש? הליקוי נגרם כשצל הירח מוטל על כדור הארץ. בשטח רחב מאוד נגרם צל חלקי, אך בנתיב מצומצם שאורכו כמה מאות קילומטרים לרוב, הצל הוא מלא. זהו ליקוי טוטאלי. בעבר, מדענים המתינו לאירוע כזה על מנת לחקור את האטמוספירה של השמש - הקורונה. אך כיום ניתן לגרום לליקוי באופן מלאכותי לצרכי מחקר.

הליקוי המרהיב לא ייראה מישראל
הליקוי המרהיב לא ייראה מישראל | צילום:

הירח קטן אבל קרוב אלינו, השמש ענקית אבל רחוקה ואיכשהו קרה שבשמיים הם נראים באותו גודל בדיוק. ככה למעשה נגרם ליקוי חמה מלא. ייתכן שרק אנחנו בני כדור הארץ זכינו לחזות בתופעה הנדירה הזו של ליקוי חמה מלא. בכך אנחנו באמת ברי מזל.