21 צבים צעירים שוחררו השבוע בשלוש נקודות שונות בנחל קישון, לאחר שבקעו במדגרת שמורת החולה. את הצבים הצעירים שיחררו אנשי רשות נחל קישון באזורים המוגנים מהפרעות אנושיות ופיתוח תשתיות, במטרה להגדיל את סיכויי ההישרדות שלהם ולהעניק להם את תנאי הגידול המיטביים עבורם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הצבים החדשים יצטרפו לאוכלוסייה שחיה כבר מזה כעשור בנחל. עד היום שחררה רשות נחל הקישון קרוב ל-600 צבים, צעירים ובוגרים, לקישון. מדובר באחת משתי האוכלוסיות העיקריות של הצבים בישראל, כשמדי פעם מועברים צבים מהחולה לקישון כדי לחזר ולבסס את האוכלוסייה הטבעית בו.

קרוב ל-600 צבים שוחררו בקישון (צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון)
קרוב ל-600 צבים שוחררו בקישון | צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון

מין הצב הרך חי בבתי גידול לחים של מים מתוקים ובשפכי נחלים. בנוסף, תועדו מעברים של צבים רכים בין נחלים דרך הים. בישראל נצפו הצבים בוגרים מזן זה בנחל, ואף אותרו קינים בגדות הנחל.

"רשות נחל הקישון עובדת בשיתוף פעולה מלא עם רשות הטבע והגנים בכל הנוגע להשבה והצלה של מינים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה בישראל", אומרת מנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים. לדבריה, "רק לאחרונה, אנשי רשות נחל הקישון חילצו נקבת צב רך פגועה, ככל הנראה מדריסה של כלי רכב באזור בתי הזיקוק בחיפה. הצבה הועברה לטיפול ושיקום במרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת ועם החלמתה היא הושבה חזרה לנחל קישון. בנוסף, רשות נחל הקישון מבצעת מדי שנה יחד עם רשות הטבע והגנים סקרים לאיתור קנים ומקומות הטלה".