ים נעים, אבל עדיין צורב (צילום: Rafael Ben-Ari, 123RF)
166 קיבלו טיפול (ארכיון) | צילום: Rafael Ben-Ari, 123RF

עומס החום הכבד השורר היום (ראשון) בכל רחבי הארץ הביא עימו גם עלייה בכמות הפניות למד"א. החל משעות הבוקר ועד שעות אחר הצהריים הוזעקו צוותי מד"א להעניק טיפול רפואי ללמעלה מ- 166 בני אדם, מתוכם כ- 77 בני אדם שחשו חולשה, כ- 75 בני אדם שהתעלפו, ולמעלה מ- 14 בני אדם שהתייבשו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במד"א פרסמו היום מדריך כיצד להתמודד עם התייבשות ועילפון. "הטיפול מתחיל במניעה", הסבירו בעלון מד"א. "הקפידו למרוח קרם הגנה ולשתות שתייה מרובה. חשוב להקפיד שלא לצאת לפעילות בשעות החמות של היום. במקרה של מחלה המלווה בחום, שלשולים או הקאות יש לשתות לאט והרבה.

סימנים וסימפוטמים האופיניים להתייבשות: חולשה כללית, הזעה, כאבי ראש, בחילות והקאות, דופק ונשימה מואצים. בשלבים מתקדמים יותר ייתכנו גם: דיכוי הכרתי ואיבוד הכרה, פרכוסים, הפרעות בקצב הלב.

דרכי טיפול: העבר את הנפגע למקום מוצל וקריר, דאג למנוחה מוחלטת של הנפגע, הקפד להחזיר נוזלים בשתיה, אם הנפגע אינו מתאושש להזעיק את מד"א ב-101.

"עילפון הוא חוסר הכרה רגעי שנמשך לרוב מספר שניות", הסבירו בעלון של מד"א. עילפון נגרם כתוצאה מירידה פתאומים באספקת החמצן למוח. בדרך כלל הנפגע שב להכרה מלאה במהירות לאחר נפילתו".

גורמים לעילפון: כאב חד, פחד פתאומי, התרגשות יתרה, חולשה חריפה, שינוי תנוחה מהיר, לחץ דם נמוך, עמידה ממושכת, אירוע לבבי, הפרעות בקצב הלב, דימום או פציעה חריפה.

כיצד נטפל בנפגע: הושב את הנפגע והנח את ראשו בין רגליו, או השכב אותו והרם את רגליו. חייג מייד 101 והזעק צוות של מד"א. שחרר בגדים לוחצים כדי להקל על הנשימה. במידה והנפגע אינו מראה סימני נשימה ודופק התחל בביצוע החייאה.

"במד"א ממשיכים לשמור על הערכות מוגברת בעקבות גל החום הכבד", אמר מנכ"ל מד"א, אלי בין. "על מנת להימנע מפגיעות בנפש אני שב ומבקש מהציבור הרחב להישמע להמלצות מד"א, לשים לב לאוכלוסייה הפגיעה יותר, הקשישים, הילדים והתינוקות, להרבות בשתייה ולהימצא במקומות מוצלים וממוזגים. אני שב ומזכיר להורים ולנהגי ההסעות לתת תשומת לב מיוחדת לילדים ברכב, לבצע סריקה בטרם עזיבת הרכב ולהביט ברכבים סביבנו שחלילה לא נשכח ילד ברכב, מבט לתוך רכב חונה יכול להציל חיים".