בכל פעם שמוצבות מצלמות נסתרות בבית מטבחיים בישראל, נחשפים צילומים מזעזעים ומטלטלים שמתעדים את מה שעובר על הבהמות בדרכן לשחיטה, ומשם לצלחות שלנו. הפעם מדובר בבית המטבחיים חיפה, כך הוא נקרא – השלישי בגודלו בישראל, ובתיעוד שנחשף אמש (רביעי) מזרזים שם את הבהמות בדרכן במסלול לנקודת השחיטה – באמצעות דקירות עם מוטות עץ ארוכים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אם הפר לא מגיב לדקירות ולמכות בראשו באמצעות ידיים חשופות – עובד נוסף יצטרף מלמעלה, יקפוץ על גבו של הפר וידרוך עליו בעוצמה רבה, בזמן שעובד אחר ממשיך לדקור אותו, עד שהוא ייכנע ויתקדם לעבר השחיטה. השיטה הזאת של קפיצות על גבו של הפר תועדה מספר פעמים, באזורים שונים של בית המטבחיים, ונראית כמו פרקטיקת עבודה מקובלת במקום.

"אנחנו רואים בעצם בעלי חיים שרוצים לברוח, והם מנסים לברוח אבל אין להם לאן", מסבירה שירה הרצנו מעמותת "אנונימוס". "הם ממש מנסים להתנגד עד לרגע האחרון שלהם". בחלק מהמקרים העובדים במקום דוקרים את העגלים גם כשנראה שאין להם לאן להתקדם בכלל. וכשמוטות העץ לא עוזרים – אז העובדים במקום עוברים למכות חשמל.

"בעלי החיים רוצים לברוח" (צילום: חדשות 2‎)
"בעלי החיים רוצים לברוח" | צילום: חדשות 2‎

"זה נכון שבתהליך השחיטה, השליטה כרוכה בסבל, ואי אפשר לייפות את המציאות הזאת", ממשיכה הרצנו. "השחיטה היא מעשה אלים וכואב. אבל גם בתוך האלימות הזאת, בעלי החיים לא אמורים לעבור כזאת התעללות וכזאת תופת וכזאת אימה".

מצלמות נסתרות שתיעדו את המקום במשך כחודשיים, צילמו גם את הסיטואציה הזאת: טלה שהצליח לברוח מהמסלול לשחיטה, צולם שוב ושוב כשהוא נמלט מהעובדים, עד שנכנס לתוך חדר, נלכד, והוחזר לשחיטה. ועוד רגע יוצא דופן שתועד: טלה שמובל לשחיטה מלקק באהבה את העובד שמוביל אותו.

בתי מטבחיים, חשוב להדגיש, הם מוסדות אלימים וקשים מעצם טבעם, אבל אפשר לצמצם את הסבל של בעלי החיים, וביותר מדי מקרים נדמה שאף אחד לא טורח לעשות את זה.

מבית מטבחיים חיפה נמסר בתגובה: "אין זה סוד כי פעילות בית המטבחיים, מטבעה, אינה נעימה לצפייה. יחד עם זאת, בית המטבחיים בחיפה פועל על פי ההנחיות המחמירות של משרד הבריאות, השירותים הווטרינריים והרבנות הראשית לישראל. המקום מפוקח באופן רציף ובזמן אמת על ידי כל גורמי הפיקוח. לאחר שנצפה בכתבה ונבחן אותה נפעל לתיקון כל ליקוי שיתגלה, אם יתגלה, ובמידה ותתגלה התנהגות בלתי תקינה או בלתי הולמת, היא תטופל כמובן בחומרה".