בקרוב קנאביס יהיה חוקי? (צילום: אביר סולטן, פלאש 90, חדשות)
צמחי קנאביס | צילום: אביר סולטן, פלאש 90, חדשות

לראשונה זה עשר שנים - ענף חקלאות חדש: שר החקלאות אורי אריאל הכריז הבוקר (שלישי) כי החליט להפוך את גידול הקנאביס הרפואי לענף חקלאי. משמעות ההחלטה היא שהחקלאים שיגדלו קנאביס יזכו לתמיכה, מענקים, הקצאות מים ואף הדרכה בגידול ממשרד החקלאות. על פי הערכות מומחי משרד החקלאות, נראה כי היקף שוק הקנאביס הרפואי לייצוא מישראל יגלגל בין 1 ל-4 מיליארד שקלים בשנה. כמו כן, במשרד מעריכים כי מספר מגדלי הקנאביס הרפואי צפוי לעמוד על 15-20 מגדלים בלבד, בעקבות הרווחיות הצפויה מכל דונם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לצד ההחלטה הדרמטית, אריאל הורה למדען הראשי במשרדו ולמנהל מינהל המחקר החקלאי להמשיך בשיתוף פעולה בתחום המחקר והפיתוח החקלאי, ולקידום המחקר הבסיסי והיישומי בתחום הקנאביס הרפואי. הפעם האחרונה שבה הוכרז ענף חקלאי חדש הייתה לפני עשור, אז הכריזו על ענף הסוסים כענף חקלאי.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
קנאביס רפואי | צילום: רויטרס, חדשות

ממשרד הבריאות נמסר כי ברוב מדינות העולם העיסוק בקנאביס והשימוש בו אינם חוקיים, אך נראה כי השימוש בקנאביס למטרות רפואיות צובר פופולריות במדינות רבות בעולם. מחקרים שמתפרסמים מאששים את השפעותיו החיוביות של הצמח מחד, ומנגד מצביעים על נזקיו.

צעד זה של משרד החקלאות מגיע לאחר ש-100 רופאים קיבלו הסמכה להעניק לחולים הזקוקים לקנאביס רפואי רישיון לשימוש בתרופה, והתהליך בירוקרטי והמסורבל יבוטל. לפני כשבועיים הוענקו התעודות לרופאים והם כבר מקבלים לקוחות. "הניהול של הקנאביס הופך להיות כמו של כל תרופה אחרת", אמר אחד הרופאים.