ארכיון (צילום: דוברות אגד)
החברה המזהמת ביותר - אגד | צילום: דוברות אגד

איזו חברת אוטובוסים נחשבת למזהמת ביותר בישראל? המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום (שני) את הדוח השנתי לסיכום הצעדים לצמצום זיהום האוויר שנפלט מרכבים כבדים, בהם אוטובוסים, משאיות הסעות וכד'. בדוח נקבע כי צי הרכבים של "אגד" - הוא המזהם העיקרי מבין חברות כלי הרכב הכבדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהדירוג עולה כי מתוך 46 ציי הרכבים הכבדים הגדולים במשק הנמצאים תחת פיקוח המשרד, החברות בעלות הרכבים המזהמים ביותר לשנת 2016 הן: "אגד אגודה שיתופית לתחבורה" (2,782 רכבים), "אגד תעבורה" (483 רכבים), "החברה לפיתוח גוש עציון" (127 רכבים) ו"שירות לחקלאי - צדוק" (95 רכבים).

על פי הוראה שהוציא המשרד להגנת הסביבה, עד ינואר 2018 יופחת יעד הפליטה הממוצעת ל-0.03 גרם חלקיקים לק"מ נסיעה בלפחות 70% מצי הרכבים בכלל החברות, ואילו חברות "אגד" ו"דן" נדרשות לעמידה ביעד זה ב-65% מרכביהן. בהוראה נקבע כי הפחתת הזיהום תושג באמצעות רכישת אוטובוסים חדשים, התקנת מסנני חלקיקים והוצאה משימוש אוטובוסים ישנים ומזהמים.

עם זאת, מהדוח עולה כי שיעור פליטת החלקיקים הממוצעת לרכב כבד עומד על 0.05 גרם לק"ג נסיעה ב"אגד אגודה שיתופית לתחבורה" ו-0.04 גרם לק"מ נסיעה בשלוש החברות האחרות.

"בכל שנה מתים בישראל כ-2,200 בני אדם מזיהום אוויר"

"זיהום אוויר מתחבורה הוא אחד מהאיומים הסביבתיים הגדולים ביותר על הציבור בישראל", אמר השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין. "בכל שנה מתים בישראל כ-2,200 בני אדם מזיהום אוויר, יותר ממחציתם מזיהום אוויר מתחבורה. לכן אנחנו מקדמים בשנה האחרונה תכנית לאומית למאבק בזיהום אוויר מתחבורה. הנחיות מחמירות על ציי הרכב הכבד, שקיפות לציבור ופרסום לגבי החברות המזהמות בתחום הרכב הם אחד מהכלים במאבק הבלתי מתפשר שלנו בזיהום אוויר מתחבורה".

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, הוסיף כי "מהפכת הרכב הנקי שאותה הנענו, קורמת עור וגידים והופכת מחזון למציאות. מציאות שבה זיהום האוויר מתחבורה הולך ופוחת, והתחלואה והתמותה המוקדמת הנגרמות ממנו יורדות משמעותית".

מחברת אגד נמסר בתגובה: "אגד מחזיק בצי האוטובוסים הגדול והוותיק בישראל, אשר על פי ההסכם עם הממשלה, ומשיקולים של תקציבי המדינה כפי שנקבעו בהסכם, קצב ההתחדשות של הצי עומד על 15 שנים, בניגוד ל- 10 שנים עם החברות החדשות. צמצום המזהמים בתחבורה הציבורית נמצא בסדר עדיפות גבוה באגד, בהתאם למתווה חוק אוויר נקי, ובשיתוף ותאום עם המשרד להגנת הסביבה".