הפגנת ההורים בעקבות המשבר בהדסה (ארכיון)
הפגנת ההורים בעקבות המשבר בהדסה (ארכיון) | צילום:

המשבר בבית החולים הדסה: במשרד הבריאות טוענים כי הם ניצחו במאבק סביב המחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים הדסה, אחרי שבג"ץ החליט אמש (ראשון) לדחות את עתירת ההורים וקבע כי לא תיפתח מחלקה בשערי צדק. יחד עם זאת ההורים טוענים שבית החולים שערי צדק לא זקוק לאישור מאף אחד כדי לקלוט את הרופאים המתפטרים ואפילו יותר ממספר הרופאים שהוצע במתווה הגישור שנדחה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

למעשה, בית החולים שערי צדק יכול לקלוט את הרופאים במחלקת ילדים רגילה או במרפאה המטו-אונקולוגית (להבדיל ממחלקה ייעודית לתחום) ושם לטפל בילדים החולים מהדסה בכל עת שירצו לעבור אליהם. חשוב להדגיש שבמצב שכזה לא ניתן לספק את כל השירותים הקיימים במחלקה ייעודית כמו השתלות מח עצם, רדיו-תרפיה ובנק דם.

מנהל הדסה, זאב רוטשטיין (צילום: פלאש 90, חדשות)
3-4 שנות שיקום. מנכ"ל הדסה זאב רוטשטיין | צילום: פלאש 90, חדשות

במקביל, המחלקה בהדסה ממשיכה לפעול עם שלושה רופאים בלבד לעומת תשעה שהועסקו במסגרתה קודם לכן. ההורים עדיין נאלצים ללכת עם הילדים החולים לבתי החולים באזור המרכז - בהם איכילוב, שיבא תל-השומר ושניידר, שכבר עכשיו מטפלים בין 60-70 ילדים, חלקם באשפוז יום בלבד. מתן הטיפולים יוצר עומס בבתי החולים, שצפוי להימשך כי עדיין אין פתרון ממשי למשבר במחלקה בהדסה, שלא מסוגלת לטפל בילדים.

ומה צפוי בהמשך? כמו שזה נראה כרגע למחלקה בהדסה ייקח לפחות 3-4 שנים להשתקם ועד אז הילדים בירושלים ימשיכו בנסיעות לבתי החולים במרכז. מנגד, תשעה מהרופאים המתפטרים, במקום לטפל בילדים חולי סרטן, יתחילו לעבוד בקופות החולים כרופאי ילדים רגילים ולא כהמטו-אונקולוגים אלא אם ייקלטו בשערי צדק באופן שצוין.

"נפעיל לחץ ציבורי"

הורי הילדים חולי הסרטן מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה הגיבו אמש להודעת בג"ץ, ואמרו כי פסק הדין מבטיח את המתווה בשערי צדק, ובנוסף מאפשר לשערי צדק לפעול מעבר למתווה וללא ההגבלות שבו, בכפוף לרשיונות הקיימים לו כבר כיום. "אנו רואים בפסק הדין פתח ותקווה לפתרון אמיתי בשערי צדק", אמר אור יקיר, אב לבת חולה סרטן.

"אנחנו נמשיך במאבקנו הצודק בכדי להבטיח שמשרד הבריאות לא יתנקם בבית החולים שערי צדק ואכן יאפשר לו להרחיב את הפתרון עבור כל ילדי ירושלים החולים בסרטן", הוסיפו. "אנחנו יודעים שכבר היום משרד הבריאות ושר הבריאות מתנכלים לבית החולים שערי צדק ואנחנו נפעיל לחץ ציבורי ככל שיידרש כדי שציד המכשפות ייפסק והרגולטור יאפשר לקיים את הפתח הקיים בשערי צדק. אנחנו נפעל ככל שנוכל וננקוט בכל הצעדים נגד משרד הבריאות ונגד השר אם כתוצאה מנקמנות ואיומים יימנע מהילדים שלנו לקבל את הטיפול שמגיע להם".