לאחר שנמצא חיידק הסלמונלה בחומר הגלם של "טחינת הנסיך", משרד הבריאות הודיע היום (חמישי) כי החליט לעצור את השיווק המוצרים מהמפעל עד להודעה חדשה ולהתלות את רישיון היצרן. במסיבת עיתונאים מיוחדת אמרו אנשי המשרד כי בכוונתם לתבוע את החברה על פגיעה בבריאות הציבור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד הבריאות הוציא צו השמדה למוצרים שהיו בשטח המפעל וחשודים כנגועים. מנהל שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו טען כי כבר ביום ראשון קיבלו במשרד דיווח ממעבדה שעושה בדיקות גם עבור חברת שטראוס, דיווח ובו נאמר כי נמצא חיידק סלמונלה. לאחר קבלת הדיווח הבינו במשרד כי החיידק הגיע מחומר הגלם שמיוצר על ידי "טחינה הנסיך". גרוטו הדגיש בדבריו כי המוצרים של חברת שטראוס שמשווקים לשוק הקמעונאי הם תקינים.

מנכ"ל טחינת "הנסיך" מגיב לפרשה (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2
ההודעה שקיבלה חברת "סלטי שמיר"
ההודעה שקיבלה חברת "סלטי שמיר" | צילום:

עם זאת הוסיף גרוטו כי במשרד הבינו שסלטי שמיר לא העלו בבדיקות שלהם כי משהו לא בסדר בחומר הגלם וכן עשו שימוש בו. לכן הנחו לבצע ריקול למוצרים הנגועים. גרוטו אמר כי בכוונת המשרד לתבוע את "טחינה הנסיך" בשל סכנה לפגיעה בבריאות הציבור.

"הנסיך לא היו כנים"

שעות לאחר שנחשף כי חברת "סלטי שמיר" הסירה מהמדפים מספר מוצרים בעקבות זיהום שהתגלה אצל ספקית הטחינה הגולמית "טחינה הנסיך" - לחדשות 2 Online נודע כי במפעל הנסיך סיפקו טחינה החשודה כנגועה בחיידקי סלמונלה גם לסלטי שטראוס וצבר. בשתי החברות איתרו את הזיהום בחומר הגלם ובשל כך הטחינה הנגועה לא שימשה לייצור סלטים ולא שווקה לחנויות.

במהלך היום תקף מנכ"ל "סלטי שמיר" את "הנסיך", וטען כי בחברה לא היו כנים.  "'טחינה הנסיך' לא היו כנים איתנו ולמרות שהם ידעו שיש להם בעיה כבר ב-25 לחודש יולי הם לא הודיעו לנו על הבעיה והמשיכו לספק לנו מוצרים", טען המנכ"ל עמי גיא. רק אחרי 17 יום בהם ידעו שיש להם בעיה נודע לנו על כך, וגם זאת רק בגלל הביקורת של משרד הבריאות. אנחנו נתבע את 'טחינה הנסיך', האחריות היא שלהם".

שוב חשש לליסטריה. סלטי שמיר (צילום: חדשות 2)
ארכיון | צילום: חדשות 2

כבר לפני כשבועיים התקבלה תלונה במשרד הבריאות על חשד להימצאות חיידקי סלמונלה במפעל "טחינה הנסיך". אנשי המשרד ערכו בדיקה במפעל - אך דבר הבדיקה, החשדות או הממצאים לא פורסמו לציבור.

על פי הנהלים, מרגע שהחלה בדיקה רשמית של משרד הבריאות, אין חובה ליידע את הציבור, אך גורמים בסלטי שמיר זועמים וטוענים שלמרות שהחשד עלה כבר לפני כשבועיים - בחברה לא עודכנו בזמן.

למרות הריקולים: ירידה בתחלואה (צילום: חדשות 2)
אזהרות במדפי החומוס | צילום: חדשות 2

"למען הסר ספק, כל מוצרינו יוצרו ומיוצרים מטחינה בדוקה ותקינה לחלוטין", מדגישים בשטראוס. "כחלק ממערך הבטחת האיכות אצלנו במפעל, אנו בודקים את חומר הגלם טרום כניסתו לייצור. איננו משתמשים בחומרים שלא עוברים את רף הבדיקות הנדרש. נמשיך גם בעתיד לפעול באחריות ולבדוק את חומר הגלם טרום שימוש בו במוצרינו". בחברה שוקלים כעת את המשך ההתקשרות עם "הנסיך".

"חברת צבר מבקשת להבהיר באופן חד משמעי שכל סלטי צבר שנמצאים על המדף יוצרו תוך שימוש בטחינה שנבדקה ונמצאה תקינה לחלוטין", נמסר מצבר. "לצבר הגיעה טחינה גולמית הנסיך, שכמו כל חומר גלם נבדקה לפני כניסתה לתהליך הייצור. משלוח הטחינה שנמצא מזוהם הוחזר מיד לספק".

788667
צילום:

הצרכנים מתבקשים להימנע מצריכת המוצרים הבאים:

כל מוצרי החומוס מותגים "שופרסל", "יש", "שמיר", "אסלי", "המותג", "דליקטסן", "סלטי הבית", "יוחננוף", "פיקניק" בטווח תאריכי תוקף 1/9/2016 עד 18/9/2016.

כל מוצרי הטחינה מותגים "שופרסל", "יש", "שמיר", "אסלי", "המותג", "דליקטסן", "סלטי הבית", "יוחננוף", "פיקניק" בטווח תאריכי תוקף 16/9/2016 עד 3/10/2016.

כל מוצרי חציל בטחינה מותגים "שופרסל", "יש", "שמיר", "אסלי", "המותג", "דליקטסן", "סלטי הבית", "יוחננוף", "פיקניק" בטווח תאריכי תוקף 1/9/2016 עד 18/9/2016.

בהכנת הידיעה השתתפה אדוה דדון.