"לא יכולים לגמור את החודש, נכים שהיו במצב שלנו בחרו לסיים את חייהם": הם נאבקים בקשיים יומיומיים לא פשוטים, חיים עם מוגבלות, מתמודדים עם כאבים ומחלות - וחלקם אף שקועים בחובות. בנוסף לכל אלה, הם גם נאלצים לערוך ויתורים ובחירות לא פשוטות בין מזון לתרופות. זוהי מציאות חייהם של מאות אלפי נכים בישראל שזוכים לקצבה זעומה של 2,342 שקלים בחודש.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש שעבר, סיפרנו כאן על קמפיין חדש שמוביל ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" להשוואת קצבת הנכות המירבית לשכר המינימום שעומד כיום על כ-4,800 שקלים - זאת לאחר העלאה נוספת של השכר שחלה בתחילת חודש יולי.

לקראת הכנס הראשון של הארגון שייערך הערב (חמישי) בהרצליה, שבמרכזו תעמוד הקריאה להשוות את קצבת הנכים לשכר המינימום, חושפים שישה בעלי מוגבלות ונכים את הקשיים היומיומיים של חיים עם קצבת נכות אותה הם מכנים "מעליבה", כזו שלא מאפשרת להם להתקיים בכבוד - ולהזדקק לעזרה.

"לא מספיק לשכירות". אלחנן מירושלים | צילום:"2,340 שקלים שאני מקבל בחודש לא מספיקים לי אפילו לשכירות", מספר בכאב אלחנן, בן 38 מירושלים. "בחסכונות שלי כבר נאלצתי להשתמש ולאחרונה שברתי את התכנית הפנסיונית שלי. היא לא תספיק לזמן רב", הוא מתריע.

"חושבים על מה לוותר". מריו מרמת השרון | צילום:

"איך אדם נכה שזקוק לטיפולים ולתרופות יכול להתקיים ממחצית שכר המינימום?", הוא תוהה. "חייבים לפחות להשוות את הקצבה לשכר כזה, שגם אדם שאינו מוגבל מתקשה לחיות איתו".

"יש נכים שוויתרו והחליטו להתאבד"

מצב דומה מתאר גם מריו, בן 72 שמתגורר בדיור מוגן ברמת השרון: "אשתי ואני בזבזנו את כל החסכונות שלנו ונכנסו לחובות. עם הקצבאות שאנו מקבלים היום, קצבאות נכות וזקנה, אנחנו לא יכולים לגמור את החודש".

"אנחנו נאלצים לחיות כל הזמן עם היד על הדופק כדי לחשוב מה לקנות", מספר מריו, "זה דבר שמוסיף מתח רב למצב הבריאותי. אי אפשר לדחות אותנו לחיות מתחת לקו העוני, ראינו כמה נכים שמתייאשים ולוקחים את ההחלטה להתאבד".

"קצבת הנכים מעליבה". שושנה מירושלים | צילום:שושנה, בת 43 מירושלים סובלת מניוון שרירים ומונשמת 24 שעות ביממה. היא מספרת על מצב שבו היא מקבלת קצבת נכות שאותה היא מגדירה "עלובה", ומספרת על נכים שנאלצים לעשות ויתורים כואבים: "יש אנשים שבוחרים שלא להדליק את החשמל בימי החורף הסוערים ובימי הקיץ הלוהטים. יש נכים בישראל שבוחרים לא לאכול וכן לקנות תרופות. יש אנשים בישראל שבוחרים לא לחיות".

"אנשים טובים עוזרים". ניסים מיבנה | צילום:

 

"לוקח בגדים מהרחוב ולובש אותם"

ניסים, בן 52 מיבנה, מתאר מצב קשה במיוחד שהוא מתמודד איתו כבר עשור: "אני נעזר באנשים טובים ומקבל מזון מחב"ד העולמי מדי חודש. אני בחובות כבר 4 שנים בגלל הלוואות שלקחתי כדי לחתן את הבן שלי".

"למה אני לא יכול לקנות לי רכב? בגלל שאני נכה?", הוא זועק. "אין לי רגליים, אני לא יכול ללכת על הרגליים. גם לא רכשתי לי בגדים כבר במשך הרבה שנים. אני הולך ברחוב, אני רואה בגדים, אוסף אותם ולובש".

"הקצבה סוגרת אותי בבית". שושי מי-ם | צילום:"אני מרותקת לכסא גלגלים ונעזרת במטפלת לאורך כל שעות היממה. קשה לי לממן את המטפלת וזו העצמאות שלי", מספרת שושי, אשת חינוך נכה בת 33 מירושלים. "קצבת הנכות של היום פשוט סוגרת אותי בבית".

נורית, בת 39 מאזור, מספרת אף היא עד כמה הקצבה שהיא מקבלת, גם כן על סך 2,340 שקלים, לא מספיקה לדבר: "אני מתקשה מאוד לסגור את החודש. אני צריכה לשלם על מטפלת, על שכירות, הוצאות שוטפות ותרופות. אין שום אפשרות לחיות עם כזה סכום".

"מתקשה לסגור את החודש". נורית מאזור | צילום:"זהו מאבק גורלי על החיים", מוסר אלכס פרידמן, יו"ר עמותת "נכה, לא חצי בן אדם". "אין אדם בריא שיכול להתקיים ממשכורת של 2,342 שקלים, אין אדם נכה שמסוגל לשרוד בסכום כזה. הערב בשעה 18:30 נערוך כנס חירום ב''בית קינן'' שבהרצליה, זהו צו 8 עבור ציבור הנכים והציבור כולו, לפני שהנכים יישארו שוב מחוץ לתקציב הדו שנתי".

"אלפי הנכים בישראל לא מצליחים להתקיים מקצבה של 2,342 ש"ח", מסרה בתגובה יו"ר השדולה לזכויות בעלי מוגבלויות, ח"כ נורית קורן (הליכוד).  "אנשים עם מוגבלות חווים קשיים יום יומיים לא פשוטים. לא יתכן שנפש בישראל תיאלץ לבחור בין מזון לתרופות עקב חוסר יכולת כלכלית. לאחרונה קידמתי הצעת חוק שתעניק העדפה לחברות שיעסיקו אנשים עם מוגבלויות במכרזי המדינה. אך הדרך אל עבר הווה בו נכים יוכלו לחיות את חייהם בכבוד עוד ארוכה. לכן אני תומכת במאבקם של ציבור הנכים בישראל למען השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום במשק".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv